Reklama

Jutro świętujemy Dzień Flagi RP. Kiedy można wywieszać ten biało - czerwony symbol?

Opublikowano:
Autor:

Jutro świętujemy Dzień Flagi RP. Kiedy można wywieszać ten biało - czerwony symbol?  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Łopocąca na wietrze biało-czerwona flaga... Widok piękny, o silnej symbolice, ale czy aby nie coraz rzadszy?

Od 2004 roku 2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to jedno z najmłodszych polskich świąt narodowych i zarazem dobry pretekst, aby się zastanowić nad tym, jakie znaczenie ma dla nas symbol, jakim jest flaga Polski. Czy mamy? Czy wywieszamy?

Od wielkości i materiału

Jak sprawdziliśmy, w Kolbuszowej flagę można kupić w kilku miejscach. Znajdziemy ją zarówno w sklepie z upominkami, dewocjonaliami, jak i tam, gdzie można nabyć artykuły papiernicze. Cena takiej flagi w zależności od materiału, z jakiego została wykonana, oraz od wielkości waha się w granicach 12 - 20 zł.

W czasie wizyty w jednym ze sklepów udało się na ten temat porozmawiać z mieszkanką Kolbuszowej, która przyznała, że do tej pory flagę wywieszała zawsze. - Natomiast w nowym domu, po przeprowadzce, nie mamy jeszcze zrobionego uchwytu na drzewiec. Ale flaga oczywiście jest! Poskładana tak jak trzeba w pudełeczku i czeka - mówi kobieta.

Spalić, nie wyrzucić

Co jednak zrobić ze starą flagą, która po latach się już zniszczyła? Nie każdy wie, że "emerytowanej" flagi państwowej nie można ot tak wyrzucić na śmietnik. Flaga powinna być zniszczona w sposób godny. Najpierw należy ją pozbawić cech używalności, czyli przeciąć nie w sposób przypadkowy, ale rozdzielając barwy. Następnie należy ją spalić w miejscu niepublicznym.

Kiedy wywieszamy?

Widok wywieszonych flag kojarzy nam się przede wszystkim z takimi świętami jak Święto Narodowe 3 maja czy Święto Niepodległości 11 listopada, natomiast od 10 kwietnia 2004 roku każdy może legalnie wywieszać flagę narodową nie tylko z okazji świąt państwowych i narodowych, ale także z okazji uroczystości i wydarzeń... z życia prywatnego!

Flagę można eksponować nawet codziennie, 365 dni w roku, ważne, aby robić to z należnym szacunkiem. Musi być wywieszona w reprezentacyjnym miejscu, wisząca flaga nie może dotykać podłoża, jeżeli umieszczamy ją na pojeździe to na jego prawej stronie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE