Reklama

Jubileusz 50-lecia parafii w Woli Rusinowskiej. Mszy świętej przewodniczył biskup Krzysztof Nitkiewicz [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Parafia pw. św. Józefa Robotnika w Woli Rusinowskiej (gm. Majdan Królewski) obchodziła jubileusz 50-lecia istnienia. Główne uroczystości miały miejsce w sobotę, 22 października. Eucharystii przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz.

Dokładnie 50 lat temu została wybudowana świątynia w Woli Rusinowskiej. Było to obkupione wieloma trudnościami, bowiem władze państwowe kilkukrotnie wstrzymywały inwestycje, a na robotników nakładano kary pieniężne. Mimo to kościół ostatecznie został wzniesiony, a parafianie mogli w nim oddać się modlitwie.

Homilia z przesłaniem

Na sobotniej jubileuszowej eucharystii licznie zebrali się parafianie, druhowie strażacy, panie z Koła Gospodyń Wiejskich oraz władze majdańskiej gminy. Mszy świętej przewodniczył Krzysztof Nitkiewicz, biskup sandomierski. Towarzyszył mu ks. Mieczysław Marszałek, obecny proboszcz parafii pw. św. Józefa Robotnika oraz kapłani z dekanatu.

Biskup mówił w homilii o świętowaniu jubileuszu zgodnie z tradycją  starotestamentalną oraz chrześcijańską. Zauważył, że obok dziękczynienia za boże błogosławieństwo, konieczne jest jednocześnie pojednanie z Bogiem i z ludźmi. To wymaga z kolei osobistego nawrócenia.

- Na dzisiejszy jubileusz można patrzyć wyłącznie w kategorii sukcesów, wspominając to co, było piękne, a nawet jeśli zdarzyły się rzeczy mniej przyjemne, nie mają one znaczenia. Może ktoś mówi sobie: Bóg najwyraźniej akceptuje mnie takim, jakim jestem, z moimi grzechami i przyzwyczajeniami, w przeciwnym razie dawno by mnie ukarał. Więc wszystko pozostaje jak dotąd

- powiedział Nitkiewicz i dodał na koniec: - Bóg ze swojej strony pragnie wyłącznie i bezinteresownie naszego dobra.

Na zakończenie Eucharystii sandomierski biskup podziękował parafianom za zaangażowanie w życie parafii oraz poprosił o modlitwę w intencji powołań.

Historia parafii

Początki duszpasterstwa w Woli Rusinowskiej, która niegdyś przynależała do parafii w Majdanie Królewskim, sięgają czasów II wojny światowej, kiedy podczas miesięcy letnich odprawiano niedzielne msze święte w salce szkolnej. W latach 1943 – 1945 nabożeństwa odbywały się w baraku obok szkoły, gdzie mieszkały i nauczały religii siostry ze Zgromadzenia Służebniczek Starowiejskich. Następnie zakupiono w Rzeszowie poniemiecki barak (1946 r.), który zaadaptowano na tymczasową kaplicę. Stanęła ona na placu Józefa Kowala.

Budowa nowego, murowanego kościoła odbywała się w latach 70-tych XX w. Samodzielna parafia w Woli Rusinowskiej założona została w 1972 r. Kościół parafialny pw. św. Józefa Robotnika wzniesiony został w latach 1971 – 1972 na podstawie szkiców sporządzonych przez ks. Józefa Muchę z Niechobrza. Pracami kierował ks. Władysław Szypuła.

Przystępując do budowy świątyni, wykorzystano pozwolenie na postawienie obiektu gospodarczego. Władze państwowe kilkakrotnie wstrzymywały inwestycję i nakładały na budowniczych kary pieniężne. Poświęcenia świątyni dokonał abp Ignacy Tokarczuk w 1972 r.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy