Reklama

Jedna komisja policzy głosy?

Opublikowano: wt, 5 maj 2020 10:40
Autor:

Jedna komisja policzy głosy? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Blisko 500 osób ma czuwać nad przebiegiem wyborów prezydenckich w powiecie kolbuszowskim. Członkowie obwodowych komisji wyborczych zostali już powołani. Czy jednak będą mieli co robić?

W naszym powiecie pojawił się problem z uzupełnieniem składów komisji. Najwięcej osób brakowało w przypadku gminy Kolbuszowa (85). W gminie Majdan Królewski było to 26 osób. W Niwiskach 21, w Cmolasie 19 a w Dzikowcu 7. 

Najlepiej sytuacja wyglądała w Raniżowie. Tam dużych braków w obwodowych komisjach nie było (5 wolnych miejsc). Co więcej. W przypadku trzech komisji liczba osób chętnych była na tyle duża, że trzeba było przeprowadzić losowanie. 

Składy komisji dopięto po dodatkowym naborze ogłoszonym przez Komisarza Wyborczego w Tarnobrzegu. Oficjalnie powołano je 20 kwietnia i wtedy też podano nazwiska osób w nich zasiadających do publicznej wiadomości. 

Niepotrzebne?

Co dalej? Na razie nic. Jak mówi Elżbieta Koziarska, szefowa Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Tarnobrzegu, dotychczas nie były prowadzone szkolenia członków obwodowych komisji wyborczych. - Obecnie nie ma także ustalonego terminu takich szkoleń - usłyszeliśmy w piątek (24 kwietnia). 

Nasza rozmówczyni przypomina, że obecnie trwa proces legislacyjny tzw. ustawy "o powszechnym głosowaniu korespondencyjnym". Jeden z jej artykułów przewiduje, że po wejściu jej w życie obwodowe komisje wyborcze zostaną z mocy prawa rozwiązane. Tym samym ich członkowie nie otrzymają diet w wysokości od 350 do 500 zł. 

Jedna zamiast kilku

Kto więc policzy głosy, jeżeli dojdzie do głosowania korespondencyjnego? - Zgodnie z założeniami ww. procedowanej ustawy Komisarz Wyborczy będzie zobowiązany do powołania jednej komisji w danej gminie, zwanej "gminna obwodowa komisja wyborcza" dla wykonania zadań za wszystkie obwodowe komisje wyborcze w tej gminie - wyjaśnia Elżbieta Koziarska. 

Jak czytamy w ustawie, którą zajmuje się teraz Senat RP, taka komisja w przypadku gmin do 50 tys. mieszkańców (takich jak w naszym powiecie) będzie liczyć od 3 do 9 osób. Zadaniem jej członków będzie sprawdzenie kart do głosowania zaklejonych w kopertach, które wcześniej wyborcy wrzucą do specjalnych skrzynek. Karty zostaną przewiezione do siedziby komisji, w której ustawionych będzie kilka - kilkanaście urn. 

Członkowie komisji będą rozklejać koperty. W każdej kopercie będzie jeszcze jedna z oddanym głosem oraz osobno oświadczenie zawierające PESEL i podpis wyborcy. Członek komisji będzie musiał sprawdzić dane na oświadczeniu ze spisem wyborców. Gdy już odnajdzie głosującego, wtedy kopertę z oddanym głosem wrzuci do urny. Po zakończeniu głosowania koperty trzeba wyjąć, głosy przeliczyć i po ustaleniu wyników wyborów sporządzić protokół głosowania w gminie. Następnie ma on zostać przekazany okręgowej komisji wyborczej. 

Liczenie głosów, w zależności od wielkości danej gminy, może potrwać kilka dni.

Na prezydenta
10 kandydatów bierze udział w tegorocznych wyborach prezydenckich. Oto oni (w kolejności alfabetycznej).

Robert Biedroń (44 l.)

Miejsce zamieszkania: Warszawa

Zawód: poseł do Parlamentu Europejskiego

Wykształcenie: wyższe politologiczne

Krzysztof Bosak (37 l.)

Miejsce zamieszkania: Warszawa

Zawód: poseł na Sejm RP

Wykształcenie: średnie   

Andrzej Duda (47 l.)

Miejsce zamieszkania: Kraków

Zawód: Prezydent RP

Wykształcenie: wyższe prawnicze  

Szymon Hołownia (43 l.)

Miejsce zamieszkania: Otwock

Zawód: publicysta 

Wykształcenie: średnie 

Marek Jakubiak (60 l.)

Miejsce zamieszkania: Warszawa

Zawód: menadżer

Wykształcenie: średnie 

Małgorzata Kidawa-Błońska (62 l.)

Miejsce zamieszkania: Warszawa

Zawód: poseł na Sejm RP

Wykształcenie: wyższe socjologiczne 

Władysław Kosiniak-Kamysz (38 l.)

Miejsce zamieszkania: Kraków

Zawód: poseł na Sejm RP

Wykształcenie: wyższe medyczne  

Mirosław Piotrowski (54 l.)

Miejsce zamieszkania: Lublin

Zawód: nauczyciel akademicki 

Wykształcenie: wyższe historyczne 

Paweł Tanajno (44 l.)

Miejsce zamieszkania: Warszawa

Zawód: przedsiębiorca 

Wykształcenie: wyższe w zakresie zarządzania 

Stanisław Żółtek (63 l.)

Miejsce zamieszkania: Warszawa

Zawód: - 

Wykształcenie: średnie 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE