Reklama

Jan Wątroba i inni biskupi apelują o pomoc uchodźcom z Ukrainy

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Korso Kolbuszowskie

Jan Wątroba i inni biskupi apelują o pomoc uchodźcom z Ukrainy - Zdjęcie główne

Z apelem wystąpił m.in. bp Jan Wątroba z diecezji rzeszowskiej. | foto Korso Kolbuszowskie

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Biskupi z diecezji leżących w południowo-wschodniej części Polski na wspólnym spotkaniu w Rzeszowie, w czwartek, 24 lutego, wydali wspólny komunikat.

Wyrażają w nim niepokój i współczucie w związku z inwazją wojsk rosyjskich na teren Ukrainy oraz proszą o zorganizowanie pomocy dla uchodźców. Na internetowej stronie rzeszowskiej diecezji czytamy, że list podpisali hierarchowie z archidiecezji przemyskiej oraz diecezji rzeszowskiej, sandomierskiej i zamojsko-lubaczowskiej.

- Wiadomość o inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę napełnia nas wszystkich niepokojem wobec ludzkich cierpień i zagrożeń płynących z przekroczenia tym faktem podstawowych zasad moralnych i międzynarodowych umów. Apelujemy o wysiłek wszystkich ludzi dobrej woli i pomoc w budzeniu sumień tych, którzy decydują o przywróceniu pokoju na drodze ku pojednaniu zwaśnionych

- piszą biskupi.

Jak czytamy dalej, biskupi wyrażają współczucie rodzinom zabitych, cierpiących i zagrożonych, łącząc się w modlitwie ze współbraćmi w wierze chrześcijańskiej i wszystkimi ludźmi dobrej woli.

Jednocześnie, biorąc pod uwagę możliwość pojawienia się fali uchodźców, jako biskupi diecezji Polski południowo-wschodniej, proszą księży proboszczów o zachęcanie wiernych do okazywania życzliwej pomocy uchodźcom z Ukrainy, którzy niebawem mogą pojawić się na terenach diecezji. 

- Instytucje kościelne, zwłaszcza diecezjalne Caritas, oferują pomoc dla uchodźców, okazując tym samym chrześcijańską postawę miłosierdzia i braterstwa. Diecezjalne Caritas, działając w porozumieniu z władzami administracji publicznej, koordynować będą wszelkiego rodzaju inicjatywy pomocowe

- dodają biskupi.

Komunikat podpisali: 

 • abp Adam Szal – Przemyśl
 • abp Józef Michalik – Przemyśl
 • bp Marian Rojek – Zamość
 • bp Krzysztof Nitkiewicz – Sandomierz
 • bp Jan Wątroba – Rzeszów
 • bp Kazimierz Górny – Rzeszów
 • bp Jan Śrutwa – Zamość
 • bp Mariusz Leszczyński – Zamość
 • bp Stanisław Jamrozek – Przemyśl
 • bp Edward Białogłowski – Rzeszów
W związku z brutalnym atakiem Rosji na Ukrainę oraz koniecznością i powinnością pomocy ofiarom tej wojny (w tym dzieciom, starcom, a także żyjącym na Ukrainie Polakom) – Caritas w całej Polsce organizuje w kościołach dwie zbiórki do puszek: w niedzielę (27 lutego) oraz w Środę Popielcową (2 marca).

- Caritas Polska już przekazała 100 tys. zł na bieżącą pomoc na Ukrainie. Ale potrzeby są i będą ogromne, zarówno tam, na miejscu jak również w Polsce, gdzie Caritas współpracuje z władzami państwowymi i włącza się w kwestię pomocy uchodźcom z Ukrainy. Zebrane środki zostaną wykorzystane do zakupu żywności, środków higienicznych, koców, śpiworów, materacy czy kuchni polowych oraz do wsparcia ukraińskiej ludności

- informuje ks. dr Piotr Potyrała, dyrektor rzeszowskiego Caritasu. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy