Reklama

Jakie wynagrodzenie otrzymują nauczyciele na terenie gminy Raniżów?

Opublikowano:
Autor:

Jakie wynagrodzenie otrzymują nauczyciele na terenie gminy Raniżów?  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Jan Adamczyk, gospodarz Mazurów, nawiązał podczas ostatnich obrad (25 kwietnia) do przeprowadzanego w kwietniu strajku nauczycieli.

- Ludzie się dopytują w sprawie strajku nauczycieli na terenie naszej gminy. Wiemy, że strajkowały w sumie trzy szkoły. Może by takie sprawozdanie dotyczące pensji nauczycieli na terenie naszej gminy przygotować? - zaproponował gospodarz Mazurów. - Chodzi o to, żeby to mieszkańcom udostępnić, bo ten strajk się rozlał na cały kraj - dodał.

Niedobry pomysł

Do wypowiedzi sołtysa odniósł się wójt gminy. - Powiem tak: myśmy przerabiali ten temat już przed strajkami. (Udostępnione - przyp. red.) były w internecie już te stawki i płace nauczycieli i bardzo źle skończyło się to dla gminy i dla prestiżu gminy - powiedział Władysław Grądziel, wójt gminy Raniżów. - Myślę, że wynagrodzenie nauczycieli w gminie Raniżów jest zgodne z Kartą Nauczyciela i z rozporządzeniem oraz jego wszystkimi pochodnymi i że nie odbiega, bo nie może odbiegać, od tego, które obowiązuje w całej Polsce - zaznaczył.

Włodarz gminy zasugerował, aby tego tematu nie drążyć. - Nie namawiałbym tu, panie sołtysie, do uruchamiania jakichś procedur, które nie są zgodne z przepisami, bo ujawnianie czyjejś pensji jest niezgodne choćby z przepisami o ochronie danych osobowych - stwierdził wójt Grądziel. - Natomiast jeśli chodzi o skalę dodatków funkcyjnych czy dodatków, które proceduje rada gminy, to jest dostępne wszystko w internecie i to nie jest tajne, jaki dodatek proponuje rada gminy nauczycielom - wyjaśnił. - To jest bardzo drażliwy temat, tym bardziej, że było to już przerabiane i naprawdę odradzałbym wchodzenia w te same problemy, które wtedy nie przysporzyły gminie chwały ani nie zwiększyły wzajemnego zaufania mieszkańców do nauczycieli i nauczycieli do mieszkańców - powiedział wójt Grądziel.

Włodarz zaznaczył również, że strajk nauczycieli jest tematem ogólnopolskim. - I gmina Raniżów go nie rozwiąże - stwierdził.

Zrozumienie dla nauczycieli

Władysław Grądziel podziękował również nauczycielom z terenu gminy Raniżów. - Z tych sygnałów, które dostałem, wiem, że protest czy chęć zamanifestowania problemu przez nauczycieli nie były kłopotliwe ani dla uczniów, ani dla rodziców, jeśli chodzi o gminę Raniżów. To wszystko odbyło się bez uszczerbku na uczniach i dziękuję za to, że w gminie Raniżów strajku nauczycieli generalnie nie było - powiedział wójt. Włodarz wyraził też poparcie dla działań nauczycieli. - W pewnym sensie widzimy, że wszystkie grupy społeczne dopominają się i nie dziwię się też, że nauczyciele, którzy pracują na terenie naszej gminy, też się upominają, bo przecież wszyscy wiemy, że i ceny, i usługi idą w górę i to trzeba też mieć na uwadze - wyjaśnił Władysław  Grądziel. - Gmina Raniżów nie ma instrumentów, które rekompensowałyby zobowiązania, które przynależą do państwa, bo zadania oświatowe czy służba zdrowia to zadania, które musi rozwiązać rząd - podsumował.

Ogólnodostępna informacja

Do wypowiedzi wójta odniósł się Jan Puzio, przewodniczący Rady Gminy Raniżów. -  Jeśli się mylę, to proszę mnie poprawić, ale dopowiem w tym temacie tyle, że średnie kwoty zarobków nauczycieli w naszej gminie to jest informacja ogólnodostępna - stwierdził szef rady. - Jest to przedstawiane raz do roku i to można sobie dokładnie sprawdzić, ile wynosi średnie wynagrodzenie nauczycieli z podziałem na poszczególne stopnie - dodał.

Odpowiedź gminy

W sprawie średniego wynagrodzenie nauczycieli na terenie gminy Raniżów ze względu na stopień awansu skontaktowaliśmy się z ZEAS (zespołem obsługi ekonomiczno-administracyjnej szkół) w gminie Raniżów.  - Zgodnie z art. 30 ust. 3 Karty Nauczyciela średnie wynagrodzenie nauczycieli stanowi dla: nauczyciela stażysty - 100 proc., nauczyciela kontraktowego - 111 proc., nauczyciela mianowanego - 144 proc., nauczyciela dyplomowanego - 184 proc., kwoty bazowej, określonej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej - czytamy w odpowiedzi na naszą wiadomość.

W 2019 r. wyliczone na podstawie KN i ustawy budżetowej średnie wynagrodzenia nauczycieli wynoszą brutto:

- 3 045,21 zł dla nauczyciela stażysty;
- 3 380,19 zł dla nauczyciela kontraktowego;
- 4 385,10 zł dla nauczyciela mianowanego;
- 5603,19 zł dla nauczyciela dyplomowanego.
Etaty nauczycieli w gminie Raniżów na poszczególnych stopniach awansu zawodowego:
nauczycieli stażystów - 0
nauczycieli kontraktowych - 3,96
nauczycieli mianowanych - 11,24
nauczycieli dyplomowanych - 59,47

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE