Reklama

Ilu mieszkańców powiatu kolbuszowskiego złożyło wniosek o dodatek węglowy? Niektórzy czują się pokrzywdzeni

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso

Ilu mieszkańców powiatu kolbuszowskiego złożyło wniosek o dodatek węglowy? Niektórzy czują się pokrzywdzeni - Zdjęcie główne

Wielu mieszkańców ruszyło składać wnioski o dodatek węglowy w swoich gminach. | foto Archiwum Korso

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Od 17 sierpnia gospodarstwa domowe mogą składać wnioski o rządowe wsparcie w wysokości 3 tys. złotych. Rozwiązanie to jest wsparciem dla wielu polskich rodzin w obliczu narastającego wzrostu cen węgla.

Przyjęta przez sejm 22 lipca tego roku ustawa o dodatku węglowym wprowadza rozwiązania, które umożliwią dofinansowanie dla gospodarstw domowych. Mowa o tych, gdzie głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy zasilane paliwami stałymi. Prezydent podpisał ją 11 sierpnia. 

Miesiąc na wypłatę pieniędzy

- Wnioski o wypłatę dodatku węglowego można składać do 30 listopada. Dodatek będzie przysługiwał również gospodarstwom, które już zakupiły węgiel. Warunkiem jego otrzymania jest wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków

– przypomniała Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

W zaproponowanym rozwiązaniu nie ma kryteriów dochodowych, a dodatek będzie przysługiwał również gospodarstwom, które już zakupiły węgiel. Wnioski o dodatek węglowy, podobnie jak w przypadku dodatku osłonowego, należy składać do urzędów gmin bądź przez Internet. Jego wzór jest jednolity dla całej Polski, by odciążyć gminy i przyspieszyć cały proces.

Minister klimatu Anna Moskwa tłumaczy, że w Polsce nadal 42 proc. gospodarstw domowych korzysta z pieców węglowych. - Dlatego dodatek węglowy będzie rozwiązaniem, które będzie wsparciem dla wielu polskich rodzin używających do ogrzania swoich domów węgla. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której rodziny pozostaną bez opału na zimę, dlatego wprowadzamy jednorazowy dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł dla tych, którzy bezpośrednio odczuli skutki wprowadzenia embarga na rosyjski węgiel - zaznaczyła szefowa resortu. 

Tylko gospodarstwo domowe

Dodatek węglowy obejmuje gospodarstwa domowe wykorzystujące paliwa stałe, czyli węgiel kamienny, brykiet lub pelet zawierające co najmniej 85 proc. węgla kamiennego, w tym koks, ekogroszek i ekomiał z węgla kamiennego.

Aby otrzymać dodatek węglowy na ogrzanie gospodarstwa domowego, nie trzeba być właścicielem budynku, jak również nie jest konieczne zameldowanie w miejscu zamieszkania. Dla przyznania dodatku węglowego kluczową informacją jest miejsce zamieszkania.

Nie tylko na węgiel

Ustawa zakłada, że rodziny, które kwalifikują się do pomocy, otrzymają gotówkę. Aleksander Brzózka, przedstawiciel Ministerstwa Klimatu i Środowiska już wcześniej wyjaśniał, że to od beneficjenta będzie zależeć, w jakim stopniu środki te zostaną przeznaczone na zakup węgla. Oznacza to, że nikt nie będzie kontrolował, czy przyznane środki faktycznie wydamy na zakup węgla, co w praktyce oznacza, że ludzie będą mogli w inny sposób zadysponować otrzymane środki. 

W ustawie zakładany maksymalny limit wydatków na dodatki węglowe wynosi 11,5 mld zł. Źródłem finansowania dodatku jest Fundusz Przeciwdziałania Covid-19.

Mało sprawiedliwe 

Wielu mieszkańców jest zadowolonych z tego, że mogą otrzymać dodatkowe pieniądze. - 3 tysiące to już coś. Na pewno pomoże mi to podratować budżet domowy, a przecież zima za pasem - mówi mieszkanka Kolbuszowej.

- Złożone nie jest trudne i skomplikowane, więc na pewno sobie poradzę

- dodaje. 

Są i tacy, którzy nie do końca są zadowoleni.

- Jeszcze dwa lata temu był bum na wymianę pieców i przejście z ogrzewania węglem na gazowe. Tak zrobiłem. I co? I teraz dopłacają do węgla, a ludzi z ogrzewaniem gazowym mają gdzieś. Kto zapłaci tym, co mają piece na węgiel? Przecież to pójdzie z naszych podatków, z podatków tych, co mają też ogrzewanie na gaz, a o nich już zapomnieli. A miało być tak pięknie i ekologicznie

- mówi rozgoryczony mieszkaniec. 

Kolejny problem jest w tym, że węgla nie ma. Składy świecą pustkami, a sezon grzewczy jeszcze daleko. - Co z tego, że dadzą im dopłatę do węgla, jak węgla brakuje, a jak już przyjedzie, to jest wyprzedany, zanim pojawi się na składzie - mówi jeden z pracowników składu węglowego. 

GDZIE SKŁADAĆ?

Wnioski o dodatek węglowy można składać w urzędach gmin. Najczęściej w Gminnych Ośrodkach Pomocy Społecznej. W urzędach są także formularze do wypełnienia. Można je też pobrać ze stron internetowych urzędów.

Czas na złożenie wniosku mija 30 listopada.

DODATEK WĘGLOWY W POWIECIE KOLBUSZOWSKIM

Ile wniosków o dodatek węglowy przyjęły poszczególne gminy w powiecie kolbuszowskim?

(dane na poniedziałek, 22 sierpnia)

  • gmina Dzikowiec - 201 wniosków
  • gmina Cmolas - 265 wniosków
  • gmina Kolbuszowa - 537 wniosków
  • gmina Raniżów - 387 wniosków
  • gmina Majdan Królewski - około 350 wniosków
  • gmina Niwiska - 175 wniosków
Liczby te stale rosną. Urzędnicy jednogłośnie podkreślają, że zainteresowanie otrzymaniem dodatku węglowego z dnia na dzień rośnie, a chętnych mieszkańców na otrzymanie wsparcia finansowego jest coraz więcej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy