Reklama

Reklama

Ile kosztują lekcje religii w twojej gminie? Sprawdzisz to na interaktywnej mapie

Opublikowano: 5 września 2021 16:07
Autor: | Zdjęcie: Screen / https://cenareligii.pl/polska/

Ile kosztują lekcje religii w twojej gminie? Sprawdzisz to na interaktywnej mapie - Zdjęcie główne

Na mapie można sprawdzić dane z każdej gminy. | foto Screen / https://cenareligii.pl/polska/

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI W Polsce rodzice coraz częściej decydują się wypisywać dzieci z zajęć religii. Tymczasem aktywiści jednej z organizacji sprawdzili, ile kosztują te lekcje poszczególne regiony. Stworzyli interaktywną mapkę, która wskazuje oficjalne wartości podane przez samorządy.

Jednym z popularnych haseł wyszukiwanym w internecie wraz z początkiem roku jest pytanie „jak wypisać dziecko z religii?”. Taką decyzję podejmuje obecnie wielu rodziców, którzy nie zgadzają się na przekazywanie katolickich wartości w szkołach.

ZOBACZ TAKŻE: PODKARPACIE: Motocyklista uderzył w przyczepę. Nie przeżył

Niektórzy dopatrują się w zajęciach politycznych podtekstów. Jedną z organizacji, która przygląda się tematowi bliżej, jest „Świecka szkoła”.

Obywatelska inicjatywa ustawodawcza postuluje m.in., aby lekcje organizowane były jedynie po zebraniu grupy rodziców wyrażających taką chęć. Ponadto domaga się, aby przedmiot ten był umiejscowiony na pierwszym lub ostatnim miejscu w planie.

Stworzyli mapę kosztów

Ta sama organizacja, która namawia rodziców do wypisywania uczniów z zajęć religii, wystąpiła do samorządów w całej Polsce o przekazanie informacji o tym, jakie wydatki wiążą się z ich organizacją. Na uruchomionej do tego celu stronie internetowej możemy sprawdzić kwoty przeznaczane na ten cel.

Dane przedstawione są w formie interaktywnej mapy, której zawartość zmienia się w zależności od wybranego kryterium. Stworzony został podział na województwa, gminy, miasta, koszt na jednego ucznia w danym rejonie, koszt na mieszkańca oraz wydatki gminy. Przedstawione wartości dotyczą roku szkolnego 2019/2020.

(…) Dane udało się zebrać od 81 proc. gmin z całej PL. Każdy może kliknąć w swoją miejscowość i sprawdzić... a potem np. porównać to z Budżetem Obywatelskim, którego wartość często jest zbliżona bądź nawet niższa

– pisał na swoim profilu facebookowym Paweł Nijakowski, który jest zwolennikiem i lokalnym członkiem akcji „Świecka szkoła”.

Gdzie jest najdrożej?

W samej Warszawie ubiegłoroczny budżet na prowadzenie lekcji religii pochłonął 48 milionów złotych. W powiecie stargardzkim i jarosławskim wartość ta wyniosła ponad 1,3 miliona złotych. 

W powiecie mieleckim i gnieźnieńskim było to ponad 1,5 miliona złotych. Gmina Elbląg przeznaczyła na ten cel niespełna 224 tysiące złotych, co wydaje się być stosunkowo niewielką kwotą w zestawieniu z innymi miastami.

W powiecie kolbuszowskim było to ponad 270 tys. zł.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (3)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 12 dni temu | ocena +2 / -2

  Karola

  Szanowny Trollu można się wybrać na Religioznawstwo jak się chce poznać inne religie .Przecież nikt nikogo nie zmusza do lekcji jak mama nie pozwoli to dziecko nie musi chodzić .Przecież lepiej go zawieźć na jogę albo zumbę czy coś w tym rodzaju bo to dziecku bardziej się przyda w życiu .a i na Facebooku można się pochwalić jakie to są nowoczesne .Ale jak przychodzi kres to jest problem bo czarni nie chcą pochowac bo wcześniej dokonał apostazji

 • 13 dni temu | ocena +3 / -5

  Karola

  Takie kwoty to nasi niby celebryci wydają na szmaty co miesiąc a tu wielkie halo bo chodzi o Religie nie chca religii ale jak się coś dzieje złego to wtedy ręce się składają do modlitwy

  • 13 dni temu | ocena +7 / -1

   Naczelny Troll.

   Ale pie*dolenie - ilu masz celebrytów, a ile osób poddawanych jest praniu mózgu podczas lekcji religii które zawsze, ale to absolutnie żadne są beznadziejne, bezwartościowe i uczące tylko i wyłącznie o jednej religii. Gdyby ten przedmiot uczył o wszystkich religiach jakie istnieją, zagłębiał się w ich historię, rozłamy, powody to byłby to całkiem ciekawy przedmiot jednakże zrobiono z niego prywatny folwark katolicyzmu w polskim wydaniu. Pieniądze przepalone, wręcz zmarnotrawione i można je spokojnie wydać na pomoce dydaktyczne do sal by lekcje z przedmiotów były ciekawsze, bardziej angażujące. Wolność wyznania, ta - dopóki nie dotknie Cię społeczny ostracyzm za negowanie tego bajzlu i brak chęci uczestnictwa w tej karawanie. Wywalić ten przedmiot ze szkół.