Reklama

Reklama

Idą siarczyste mrozy. W Kolbuszowej nawet do -18 stopni. Bądźmy ostrożni

Opublikowano: pt, 15 sty 2021 10:53
Autor:

Idą siarczyste mrozy. W Kolbuszowej nawet do -18 stopni. Bądźmy ostrożni - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Według prognoz temperatura w Kolbuszowej w weekend ma spaść do nawet -18 stopni Celsjusza w nocy.

Reklama

W najbliższą sobotę i niedzielę (16,17 stycznia) w ciągu dnia temperatura w powiecie kolbuszowskim może spaść do -13 stopni. W przyszłym tygodniu zapowiadana jest jednak odwilż. Pod koniec tygodnia prognozowane temperatury w ciągu dnia i nocy na plusie.

Synoptycy apelują o ostrożność na drogach, przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa przy używaniu urządzeń grzewczych oraz zwracanie szczególnej uwagi na osoby bezdomne i starsze, którym grozi wychłodzenie.

W związku z pogodą policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach. Kierowcy powinni dostosować prędkość do panujących, trudnych warunków atmosferycznych. Pamiętajmy również, aby wystrzegać się ryzykownych spacerów po zamarzniętych rzekach, stawach i innych zbiornikach wodnych. Takie zachowania niosą za sobą ryzyko zarwania się lodu i mogą doprowadzić do tragicznych konsekwencji.
 
W chłodne dni, podczas dogrzewania domów i mieszkań, wzrasta także zagrożenie związane z zatruciem tlenkiem węgla, popularnie określanym „czadem”. W trwającym sezonie grzewczym (od 1 października 2020 r.) strażacy w całej Polsce wyjeżdżali do 1338 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla. 585 osób doznało uszczerbku na zdrowiu, a 27 zmarło.

Żeby uniknąć niebezpiecznych sytuacji, konieczne jest systematyczne zlecanie przeglądów przewodów kominowych. Trzeba pamiętać, że tylko sprawne i używane zgodnie z instrukcją urządzenia grzewcze zapewnią nam bezpieczeństwo korzystania. Nie należy ich zasłaniać i przykrywać. Swobodny przepływ powietrza musi być zapewniony przez kratki wentylacyjne.
Co istotne, obecność czadu w pomieszczeniu może wykryć czujnik. Takie prawidłowo zainstalowane urządzenie jest w stanie uratować nam życie, emitując głośny sygnał dźwiękowy, ostrzeże przed niebezpieczeństwem.
 
Służby apelują również, aby zimą zwracać szczególną uwagę na osoby bezdomne i starsze, zwłaszcza takie, które po zmroku przebywają na zewnątrz budynków. W okresie zimowym policjanci ze szczególną uwagą patrolują wszystkie miejsca, gdzie często przebywają bezdomni, m.in. kanały ciepłownicze, ogródki działkowe czy pustostany.

Funkcjonariusze oferują pomoc każdemu, kto jej potrzebuje. Należy zawiadomić policję lub inne służby ratownicze za każdym razem, gdy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Pamiętajmy, że dzwoniąc na numer alarmowy 112, możemy uratować komuś życie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.