Reklama

Gminy Cmolas i Raniżów nie otrzymają ani złotówki od rządu. Dlaczego?

Opublikowano: pon, 21 gru 2020 09:43
Autor:

Gminy Cmolas i Raniżów nie otrzymają ani złotówki od rządu. Dlaczego?  - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Do samorządów trafi kolejna transza pomocy finansowej. Pieniądze przekazane zostaną w ramach Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych. Najwięcej, bo 15 milionów, otrzyma gmina Kolbuszowa. Gminy Cmolas i Raniżów nie otrzymają za to ani złotówki.

Samorządy z powiatu kolbuszowskiego dostaną łącznie ponad 20 milionów złotych. Tylko na samo Podkarpacie przeznaczonych zostanie 789 mln zł, zaś do samorządów w całej Polsce trafi w sumie 12 mld złotych. Gminy z całej Polski złożyły wnioski na prawie 70 miliardów złotych.

Uroczyste wręczenie czeków na realizowane inwestycje odbyło się w środę (9 grudnia) w Starostwie Powiatowym w Kolbuszowej. W wydarzeniu tym uczestniczyli Zbigniew Chmielowiec, poseł na Sejm RP, Józef Kardyś, starosta kolbuszowski, Jan Zuba, burmistrz Kolbuszowej, Józef Tęcza, wójt gminy Dzikowiec, Elżbieta Wróbel, wójt gminy Niwiska oraz Jerzy Wilk, wójt gminy Majdan Królewski.

Dwie gminy z powiatu kolbuszowskiego, mimo że składały wnioski, nie otrzymały rządowych pieniędzy. Zarówno gmina Cmolas, jak i Raniżów nie dostały łącznie prawie półtoramilionowego wsparcia.

Eugeniusz Galek, wójt cmolaskiej gminy, poinformował, że jego urząd starał się pozyskać 400 tysięcy zł. Pieniądze miały zostać wydane na montaż paneli fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej. - Nie udało się, ale mam nadzieję, że w kolejnym podejściu się uda - żywi nadzieję szef gminy Cmolas. Włodarz zaznaczył, że jest już ogłoszony nabór na kolejną rządową kasę. - Mam nadzieję, że tym razem będzie to lepsze rozdanie - dodał wójt Galek. Jaki jest powód nieotrzymania wsparcia? Nasz rozmówca stwierdził, że nie ma jednak konkretnego powodu, dlaczego cmolaski urząd nie otrzymał pieniędzy, o które wnioskował.

 Podobnie sytuacja wygląda w gminie Raniżów. Pomimo że raniżowski urząd wnioskował o ponad milion złotych, nie dostał ani złotówki. Władysław Grądziel, wójt gminy Raniżów, poinformował nas, że gmina wnioskowała o pieniądze na wymianę oświetlenia na ledowe w całej gminie. Drugi wniosek dotyczył kanalizacji sanitarnej. Gmina Raniżów zabiegała o milion złotych. Kierowała się wskaźnikiem, ilu mieszkańcom może przysłużyć się inwestycja. Zarówno z wymiany oświetlenia, jak i kanalizacji skorzystałoby wiele osób. Raniżowski urząd, jeżeli chodzi o wymianę latarni na ledowe, złożył podobne wnioski jak gminy Majdan Królewski czy Niwiska. Pieniędzy jednak nie otrzymał. 

Wójt powiedział nam, że gmina nie planuje składać wniosków w kolejnej transzy, bo szkoda czasu i pracy pracowników, którzy przygotowują wnioski.

Zbigniew Chmielowiec, poseł na Sejm RP:

- Środków finansowych z pierwszej transzy Funduszu Inwestycji Lokalnych niestety nie wystarczyło dla wszystkich samorządów i doskonale rozumiem rozgoryczenie niektórych wójtów. Do rozdysponowania była kwota 4,3 mld złotych, a złożone wnioski opiewały na kwotę 69 mld. Wśród 118 wniosków gmin z Podkarpacia znalazło się sześć z czterech gmin naszego powiatu, które otrzymały dofinansowanie. Inwestycje, które uzyskały wsparcie, mają być gotowe do końca 2022 roku.
W kolejnej transzy będzie do podziału 1 miliard 650 milionów złotych na całą Polskę, więc mam nadzieję, że środki z Funduszu Inwestycji Lokalnych dotrą do wszystkich gmin naszego powiatu.

Samorządowcy otrzymają:

  • powiat kolbuszowski: 2 500 000 zł
  • gmina Kolbuszowa: 15 000 000 zł
  • gmina Majdan Królewski: 1 016 000 zł
  • gmina Niwiska: 500 000 zł
  • gmina Dzikowiec: 1 100 000 zł.
Więcej w aktualnym numerze Korso.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy