Wnioski złożone w urzędzie do 30 czerwca będą podstawą do uruchomienia procedury zmiany bądź sporządzenia planu. - Oczywiście po wcześniejszej weryfikacji i analizie innych niezbędnych dokumentów planistycznych - zaznacza szefowa gminy.
Tak było
Podczas obrad Rady Gminy Niwiska w lutym radni przedyskutowali ten temat. Zdaniem radnego Roberta Roga wielu właścicieli nie ma nawet wiedzy, w jaki sposób zostały związane im ręce, jeśli chodzi te nieruchomości. - Myślę, że w tym zakresie należałoby wypracować jakąś ścieżkę, aby przez internet, sołtysów pokazać, gdzie można sobie to sprawdzić, że nie trzeba się tego bać. A ewentualnie zaistniałe problemy zgłosić do urzędu - mówił wówczas szef rady.
Robert Róg uważa, że kierunek zmian nie jest jasny. W jego przekonaniu należałoby rozważać możliwość unieważnienia tego planu w całości, dla całej gminy. - Nie słyszałem o ani jednym przypadku takim, dla któregokolwiek, jednego, dwóch czy chociaż pięciu mieszkańców, niech się znajdzie jeden, który potrzebuje ten plan zagospodarowania - podkreślał wtedy Robert Róg, przewodniczący rady gminy.
Do wypowiedzi przewodniczącego Roga odniosła się szefowa gminy. Na przykładzie swojego doświadczenia pracy w urzędzie wyjaśniła, że gminy opracowywały plany granicy rolno-leśnej, było to związane z pozyskaniem pieniędzy przez właściciela gruntów rolnych. - Są ludzie, którzy z tego skorzystali, my o tym wiemy - podsumowała wójt Wróbel. Dodała także, że zdaje sobie z tego sprawę, że w planach mogły pojawić się błędy, dlatego jest to okazja do ich weryfikacji.
Może każdy
Wniosek powinien zawierać imię i nazwisko lub nazwę wnioskodawcy oraz jego adres. Powinno się w nim znaleźć określenie nieruchomości, których dotyczy wniosek oraz przedmiot i zakres oczekiwanych rozwiązań i ustaleń zmiany planu, a także uzasadnienie.
Z dodatkowych informacji dowiadujemy się, że z wnioskiem o sporządzenie planu lub zmiany miejscowego planu przestrzennego może wystąpić każdy. - Nie jest to jednak wniosek w indywidualnej sprawie w rozumieniu kodeksu postępowania administracyjnego, gdyż ma on charakter jedynie postulatywny - podkreśla Elżbieta Wróbel, wójt gminy Niwiska. Rozpatrzenie takiego wniosku nie jest określone żadnym terminem.
Przyjęte wnioski mogą stać się przyczyną przystąpienia do sporządzenia planu, z inicjatywą tą występuje jednak wójt.
- DOWIEDZ SIĘ - Przeznaczenie danej nieruchomości w obowiązującym planie zagospodarowania przestrzennego można sprawdzić w magistracie w pok. nr 12 lub bezpośrednio w systemie informacji przestrzennej (zakładka – dokumenty planistyczne) – dostępnym na stronie internetowej gminy Niwiska. (System Informacji Przestrzennej). |