Reklama

Gmina Majdan Królewski. Radni pochyli się nad uchwałą, którą procedowali już dwa razy. Dlaczego?

Opublikowano:
Autor:

Gmina Majdan Królewski. Radni pochyli się nad uchwałą, którą procedowali już dwa razy. Dlaczego?  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Radni gminy Majdan Królewski pochylili się na ostatniej sesji nad uchwałą, którą procedowali już dwa razy. Co takiego wydarzyło się, że samorządowcy musieli ją przyjąć "na nowo"?

 

Tym razem radni podjęli uchwałę w sprawie zmiany uchwały dotyczącej określenia wysokości opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego.

 

Chodzi o złotówkę

 Przypomnijmy, że tak zatytułowana uchwała była ostatnio podejmowana 11 kwietnia 2018 roku. Wtedy głównym powodem przyjęcia nowej uchwały była zmiana jej podstawy prawnej.

 A co tym razem miało wpływ na przyjmowanie uchwały od nowa? Odpowiedzi na to pytanie udzieliła radnym Janina Wójtowicz, zastępczyni Jerzego Wilka. - W związku z tym, że zmieniły się przepisy o finansowaniu oświaty, to musimy podjąć uchwałę na nowo. Jak państwo wiedzą, a szczególnie radni poprzedniej kadencji,  to jest już trzecia uchwała, jeśli chodzi o tę złotówkę - przypomniała Wójtowicz. - Dzieci, które ukończyły 6 lat, mają zapewnioną bezpłatną opiekę przez pięć godzin, a jeśli rodzice chcą zostawić dziecko dłużej, wówczas muszą za każdą kolejną godzinę zapłacić złotówkę - wyjaśniła zastępczyni wójta gminy Majdan Królewski.

 

 

 

 

Za każdą rozpoczętą

 Janina Wójtowicz przypomniała, że pierwsza z dwóch dotychczas podjętych wersji uchwał przewidywała, że rodzice dzieci, które przebywały w placówce powyżej pięciu godzin, płacili za każdą godzinę 1 zł, a jeśli ich pobyt trwał tylko 15 minut, wówczas tę złotówkę trzeba było podzielić stosownie do czasu pobytu dziecka. - Teraz przepisy się zmieniły i za każdą rozpoczętą godzinę będziemy naliczać złotówkę - zaznaczyła Wójtowicz.

 Zastępczyni wójta wyjaśniła radnym, że najlepiej, aby uchwała została przyjęta jak najszybciej. - W związku z tym, że mamy taki obowiązek od 1 września, uchwała jest aktem prawa miejscowego i podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego, a nadzór prawny ma 30 dni i jest prośba do rady gminy, aby ją podjąć na dzisiejszej sesji - zaapelowała.

 Radni nie mieli żadnych wątpliwości w sprawie uchwały. Wszyscy zgodnie zagłosowali "za".

 

O nauczycielach

Podczas tych samych obrad radni zajęli się także uchwałą w sprawie określenia

 tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli przedszkoli i innych placówek przedszkolnych. Chodzi o przedszkola i punkty przedszkolne, dla których organem prowadzącym jest Gmina Majdan Królewski oraz nauczycieli pracujących z grupami obejmującymi dzieci 6-letnie i dzieci młodsze. Ustalono, że obowiązkowa liczba godzin zajęć nauczycieli wyniesie 22.


Na terenie gminy Majdan Królewski działa obecnie:
- 1 publiczne przedszkole (prowadzone przez stowarzyszenie)
- 5 oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE