Reklama

Reklama

Gmina Kolbuszowa. Mieszkańcy będą płacić więcej za wodę. Gmina im jednak dopłaci

Opublikowano: śr, 11 lip 2018 20:30
Autor:

Gmina Kolbuszowa. Mieszkańcy będą płacić więcej za wodę. Gmina im jednak dopłaci - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Wody Polskie, nowy twór z ważnymi kompetencjami uznał, że mieszkańcy gminy Kolbuszowa powinni płacić więcej za wodę.


Powstanie Wód Polskich, podmiotu odpowiedzialnego za gospodarkę wodną w naszym kraju, pociągnęło za sobą wiele zmian. Wody Polskie przejęły dotychczasowe należności, zobowiązania, prawa i obowiązki Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej oraz regionalnych zarządów gospodarki wodnej. Do nowych zasad trzeba się dostosować.

Nowe stawki

Kwestię zaplanowania w budżecie pieniędzy na wyrównanie różnic między stawkami za wodę ustalonymi przez radę, a stawkami jakie zostały ustalone przez Wody Polskie, poruszył na czerwcowej sesji rady gminy Stanisław Zuber, skarbnik. - Wraz z powołaniem w naszym kraju nowej instytucji, jaką są Wody Polskie, rada została odciążona od dosyć niewdzięcznego zadania, jakim było ustosunkowywanie się i zatwierdzanie cen wody i ścieków na terenie miasta i gminy.

Wody Polskie wydały decyzję na trzy lata, określając cenę wody i ścieków obowiązującą na terenie miasta i gminy Kolbuszowa. Sęk w tym, że stawki za wodę zostały określone już wcześniej, jeszcze przed powstaniem Wód Polskich. Stawki te nie pokrywają się. Kwoty wyznaczone przez Wody Polskie są wyższe.

Dołożyć z budżetu

- Uchwała rady miejskiej z ubiegłego roku nie przewidywała zmian legislacyjnych w trakcie roku. Z budżetu gminy do chwili obecnej dofinansowane były ścieki - przedstawia sytuację Stanisław Zuber.  - Na etapie podejmowania przez radę miejską uchwały nie przewidywano dofinansowywania do ceny wody. Stawki, które zostały zaproponowane przez Wody Polskie a skalkulowane przez ZUK,  są wyższe od obowiązujących, uchwalonych przez radę. Stąd też proponuje się, aby w budżecie miasta i gminy zabezpieczyć kwotę 94 tysiące złotych jako dopłatę do różnicy ceny wody, jaką zatwierdziły Wody Polskie, a skalkulowała nasza spółka - dodał przedstawiciel magistratu.

Z własnej kieszeni

Przygotowany został projekt uchwały dotyczący ustalenia wysokości dopłaty do wody i ścieków na siedem miesięcy tego roku.  - Jest to sytuacja nowa, dla nas, jeżeli chodzi o zatwierdzanie taryf. Musimy do tego podejść w sposób spokojny, ten rok prawdopodobnie trzeba dopłacić i zagłosować na tak. Trzeba mieć jednak świadomość, że jeżeli taryfa pójdzie do góry, to w przyszłym roku konsument, odbiorca będzie musiał to pokryć sam. Należy to uwzględnić i mieć świadomość - skomentował Krzysztof Wilk, przewodniczący rady.

Na pojawiające się na sali wątpliwości zareagował burmistrz. - Dotacja jest w ujęciu roku budżetowego -  zaznaczył Jan Zuba, burmistrz Kolbuszowej, odnosząc się do samej kwestii dotacji. - Stąd te 94 tys. jest do końca tego roku. Natomiast te stawki, które są tu przedstawione, będą obowiązywać nie do końca roku budżetowego, ale do 31 maja 2019 roku - zaznaczył.

 

Więcej w aktualnym Korso. 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (2)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 3 lata temu | ocena +1 / -0

  znadnilu

  Lud głupi nie jest lud czytać umie a niektóre informacje są publiczne na szczęście. To przecież Kolbuszowa złożyła wniosek o zatwierdzenie taryf i sami ustalili te stawki a nie Wody Polskie. Powołując się m. in na wzrost cen hurtowych wody, które wcale w hurcie nie wzrosły.

 • 3 lata temu | ocena +2 / -0

  wodazestudni

  ???Hę co ?? najdroższe ścieki w Polsce ma oczywiście Kolbuszowa. Teraz woda. Co to za twór Wody Polskie? kolejni prezesi, dyrektorzy i tp... ? coż będzie powrót do średniwiecza bo kogo będzie stać na wodę i ścieki?!!! Szkoda że zarobki szarych ludzi nie rosna tak ja podwyżki na podstawowych środkach do życia.