Reklama

Gmina Kolbuszowa chwali się dworcem w konkursie, a ludzie odbijają się od drzwi i przeklinają na czym świat stoi

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

Gmina Kolbuszowa chwali się dworcem w konkursie, a ludzie odbijają się od drzwi i przeklinają na czym świat stoi - Zdjęcie główne

Oficjalne otwarcie dworca w Kolbuszowej. | foto Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Podróżni podkreślają, że dworzec w Kolbuszowej nie spełnia ich oczekiwań. - Na jego wizualnym wyglądzie zyskała ul. ks. Ruczki, ale funkcjonalny to on dla nas nie jest - skarży się kolejna mieszkanka z powiatu kolbuszowskiego.

- Jest zima to jest i zimno, ale to naprawdę nic przyjemnego, kiedy czeka się przy minusowych temperaturach na pociąg 

- skarży się podróżna na zamknięte drzwi dworca w Kolbuszowej przy ul. ks. Ruczki. 

 

To nie pierwsza taka interwencja od naszych Czytelników. Ten temat był również poruszany podczas obrad samorządowców Rady Miejskiej w Kolbuszowej. Wtedy to radni na prośbę swoich wyborców i mieszkańców, zgłaszali potrzebę wydłużenia godzin otwarcia centrum przesiadkowego. 


- Po to wydaliśmy parę milionów złotych, żeby podróżujący nie mieli gdzie spokojnie i w godnych warunkach poczekać na swój środek transportu?

- dopytywał. Radny Józef Fryc dodał, że do niego również docierają niezadowolone głosy mieszkańców. Swoje uwagi zgłaszali inni podróżni, których przystankiem w trasie była Kolbuszowa.

 

Nowoczesne centrum przesiadkowe

Dla podróżnych zostały udostępnione takie miejsca jak poczekalnia, toalety, pokój dla matki z dzieckiem i biletomat. W dworcowym kompleksie powstała również część usługowa. Mowa o świetlicy dla młodzieży z punktem bibliotecznym i punkt informacji turystycznej oraz część administracyjna dla obsługi mieszkańców, w której znajdą się pomieszczenia ośrodka pomocy społecznej, siedziba straży miejskiej, centrum monitoringu miejskiego. Na marginesie w dalszym ciągu miejsce pod małą gastronomię czeka na chętnego, do rozkręcenia w tym miejscu swojego biznesu. 

Tyle miejsce jest do dyspozycji podróżnych korzystających z dworca w Kolbuszowej, ale tylko w godzinach jego otwarcia. 

Nowe godziny otwarcia zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku. Takie zmiany podparto rozkładem jazdy autobusów i pociągów, który pokazał, że największe natężenie podróżnych jest w tygodniu, kiedy to pasażerowie dojeżdżają do pracy lub szkoły. Na weekendach dworzec nie ma takiego oblężenia klientów. Dlatego radni miejscy po raz kolejny zagłosowali za zmianą otwarcia dworca. 

Gminę na to nie stać

Informacje o powodach zmian dotyczących funkcjonowania dworca w Kolbuszowej, przekazała Dorota Borkowska-Lehmann, kierownik referatu gospodarki komunalnej, dróg i transportu w Urzędzie Miejskim w Kolbuszowej. 

- Podjęcie uchwały zmieniającej ustalenia regulaminu korzystania z dworca Kolbuszowa, wymuszone jest rosnącymi kosztami za media. Półroczna obserwacja pokazała, że w czasie pomiędzy godz. 20 a 22 i w niedzielę nie ma pasażerów na dworcu

- poinformowała kierownik.

Od nowego roku pomieszczenie dworca przeznaczone do obsługi pasażerów, dostępne jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 6 do 20. W soboty od godz. 8 do godz. 16. W niedzielę dworzec jest zamknięty. To dla wielu podróżnych zbyt wczesne godziny zamknięcia jak na centrum przesiadkowe. 

 

Podróżni stoją pod drzwiami

Nasza rozmówczyni dodaje, że samorząd kolbuszowski powinien uzmysłowić sobie, że poza godzinami otwarcia dworca są podróżni, którzy chcą skorzystać z toalety i poczekać na swój środek transportu.

- Powinny zostać wydłużone godziny otwarcia dworca dla pasażerów, żeby przynajmniej mogli sobie umyć ręce, skorzystać z toalety i podróżować w komfortowych warunkach 

- dodaje nasza rozmówczyni. Kobieta podkreśla, że kończy się na tym, że podróżni odbijają się od drzwi i przeklinają na czym świat stoi. - Rozumiem, że koszty utrzymania takiego budynku są bardzo duże, ale trzeba było to wcześniej uwzględnić. Wiadomo, że pociąg, czy autobus, nie ma tylu pasażerów co dawniej, ale co za projektant to planował, że nie ma dostępu to toalet? Nie można było wcześniej o tym pomyśleć, żeby podróżni mieli dostęp, chociaż do małej poczekalni i schronili się tam przed zimnem, czy deszczem? - denerwuje się nasza rozmówczyni. 

Otwarcie dworca nastąpiło w maju 2022 roku. Wartość przedsięwzięcia wyniosła 6 405 163,18 zł, z czego dofinansowanie o łącznej kwocie ponad 2,6 mln zł pochodziło z funduszu programu Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej i Regionalnego Programu Operacyjnego.

Teraz dworzec w Kolbuszowej to nowoczesne centrum przesiadkowe, które stało się wizytówką miasta nad Nilem. Gmina Kolbuszowa kilka dni temu na swojej stronie internetowej poinformowała, że bierze udział w konkursie. Jako najciekawszą samorządową inwestycję współfinansowaną z unii europejskiej, kolbuszowski magistrat zgłosił dworzec. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy