reklama
reklama

Emerytura "Mama 4 +". Zobacz, komu przysługuje i ile można dostać

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Emerytura "Mama 4 +". Zobacz, komu przysługuje i ile można dostać - Zdjęcie główne

Świadczenie należy się rodzicom, którzy nie pracowali, za to poświęcili się opiece nad dziećmi | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCICzy kobietom, które nie pracowały, ale wychowywały dzieci należy się emerytura? Tak, ale pod pewnymi warunkami. Jakimi? I co z mężczyznami? Przeczytaj i sprawdź szczegóły.
reklama

O specjalną emeryturę mogą się starać kobiety, które urodziły i wychowały minimum czworo dzieci. Kolejnym warunkiem jest ukończenie przez nich 60 lat. W wyjątkowych sytuacjach świadczenie mogą otrzymać również ojcowie po ukończeniu 65. roku życia. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy to on wychowywał dzieci (nadal musi to być co najmniej czworo), ponieważ ich matka zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała.

Mama 4+ nie z automatu, potrzebny wniosek 

Negatywnie zostają rozpatrzone wnioski tych rodziców, które przebywają za granicą lub ich władza rodzicielska była ograniczona.

Emerytura "Mama 4+" nie jest przyznawana automatycznie. Żeby ją otrzymać trzeba złożyć wniosek do ZUS. Formularz ZUS ERSU dostępny jest w salach obsługi klienta we wszystkich placówkach urzędu oraz na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

reklama

Do wniosku o rodzicielskie świadczenie należy dołączyć szereg dokumentów, takich jak: 

    • informację o numerach PESEL dzieci,
  • oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej,
  • zagraniczny dokument stanu cywilnego potwierdzający urodzenie dziecka, jeżeli akt urodzenia dziecka nie jest sporządzony w polskim rejestrze stanu cywilnego,
  • orzeczenie sądu o powierzeniu sprawowania pieczy zastępczej nad dzieckiem,
  • inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na przyznanie świadczenia.

Tylko do poziomu najniższej emerytury 

Ponadto należy wypełnić oświadczenie, w którym potwierdzamy, m.in. że wychowaliśmy co najmniej 4 dzieci. 

reklama

Od marca kwota świadczenie wynosi tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1338,44 zł brutto. ZUS informuje, że całą kwotę dostają osoby, które nie pobierają własnej emerytury ani renty i nie posiadają innego dochodu zapewniającego im niezbędnych środków utrzymania.  Jeżeli natomiast ktoś ma przyznaje własne świadczenie, ale jest ono niższe niż najniższa emerytura, to specjalna emerytura stanowi uzupełnienie do wskazanej wyżej kwoty.   

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu korsosanockie.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama