Reklama

Dzień młodych pasjonatów w Weryni

Opublikowano:
Autor:

Dzień młodych pasjonatów w Weryni - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI W Zespole Szkół Agrotechniczno- Ekonomicznych w Weryni 26 września został zorganizowany Dzień Młodych Pasjonatów, na który zostali zaproszeni uczniowie okolicznych szkół podstawowych. Wówczas odbyły się pokazy, warsztaty, zawody i konkursy prezentujące charakterystyczne cechy zawodów: technika ekonomisty, technika architektury krajobrazu, technika żywienia i usług gastronomicznych, kucharza oraz montera sieci i instalacji sanitarnych.

W przyjaznej atmosferze, każdy mógł posłuchać, zobaczyć, dotknąć tego co dzieje się w szkole. Wychodząc naprzeciw najnowszym trendom kulinarnym oraz zainteresowaniom uczniów żywieniowcy przygotowali w kuchni niemal laboratorium chemiczne.

Widowiskowo

Wielkim show były pokazy molekularne w trakcie których uczniowie używali ciekłego azotu i suchego lodu do przygotowania lodów, sorbetów, napojów, musów i mnóstwa innych deserów. Kuchnia molekularna budzi duże zainteresowanie, już samo to pojęcie sugeruje nam, że na naszych pokazach nie ma co liczyć na tradycyjnego schabowego.

Opiera się ona na poddawaniu cząsteczek takim procesom jak: gotowanie vacuum, mrożenie ciekłym azotem lub suchym lodem, sferyfikacja czyli otrzymywanie żelek, podobnych do kawioru oraz emulsyfikacja czyli otrzymywanie pianek. - Prowadzeniem pokazów zajmowali się nasi uczniowie, podejmując się najtrudniejszych wyzwań kulinarnych - wyjaśnia Anna Tęcza ze szkoły w Weryni. Oprócz kuchni molekularnej degustowano kuchnię regionalną, odbyto smakową podróż do Azji, do której zabrały ich pyszne sushi i wyrafinowane sajgonki. Nie zabrakło specjałów kuchni angielskiej i tureckiej, różnorodnych słodkości i kuchni dietetycznej.

Rywalizacja

Równie ciekawie został przygotowany zawód ekonomisty. Pod bacznym okiem uczniów Zespołu Szkół Agrotechniczno- Ekonomicznych goście ze szkół podstawowych uczestniczyli w "ekonomicznych grach terenowych". Sportowa rywalizacja z zagadkami ekonomicznymi w tle wyzwoliła w zawodnikach mnóstwo energii i zapału. W rywalizacji tej liczył się spryt, spostrzegawczość, kondycja fizyczna i oczywiście wiedza ekonomiczna.

Tylko zaangażowani w rywalizację wiedzieli jak dużo dała im ona radości, szczęścia ile wyzwoliła kreatywności, zapału i zaangażowania. Dreszczyk emocji towarzyszył uczestnikom także podczas teleturnieju KAHOOTA, który polegał na udzielaniu prawidłowej odpowiedzi w jak najkrótszym czasie. Kolejne atrakcje warsztatów ekonomicznych to praca na profesjonalnym programie SUBIEKT GT, ekonomiczne gry edukacyjne oraz rozwiązywanie anagramów. - Na zakończenie czekały na uczestników pyszne przekąski oraz nagrody, dyplomy, wyróżnienia a wszyscy uczestnicy gier i zabaw ekonomicznych pojadą na wycieczkę do Narodowego Banku Polskiego - nadmienia pedagog.

Interesująco

Atrakcje tego dnia jeszcze się nie zakończyły. Swój zawód zaprezentowali również nauczyciele i uczniowie z architektury krajobrazu. Udowodnili, że zawód ten łączy w sobie delikatność artysty z siłą i sprawnością wykonawcy terenów zieleni. Dlatego w szkole często odbywają się różnorodne warsztaty w trakcie których uczniowie w misterny sposób odkrywają, dopracowują, pogłębiają swoje zamiłowania artystyczne, by na dzień następny powrócić do rysunków technicznych i znajomości gatunków oraz materiałów budowlanych.

Dla młodzieży ze szkół podstawowych przygotowano dwa rodzaje zajęć: florystyczne - tworzenie bukietów z kwiatów wykonanych z pianki foamiranowej oraz malowanie fragmentu ogrodu farbami akwarelowymi. Przy akompaniamencie delikatnej muzyki jedni rozgrzewali i formowali piankę, nadając jej również barwę, inni natomiast tworzyli barwne obrazy. Jednak wszyscy w trakcie warsztatów bawili się doskonale i nabierali praktyki w tworzeniu pięknych kompozycji. Na zakończenie rozstrzygnięto konkurs fotograficzny pt. "Cuda Natury w obiektywie", który wygrała Amelia Małek za pracę "Zamrożony czas". - Gratulujemy i dziękujemy uczniom, pracownikom szkoły oraz nauczycielom, którzy pomogli w organizacji tej uroczystości - podsumowuje Anna Tęcza.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE