Reklama

Duża obwodnica Kolbuszowej. Będzie przetarg na dokumentację

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Zrobiono kolejny krok w kierunku budowy długooczekiwanej dużej obwodnicy Kolbuszowej. Nowa droga o długości ok. 8,5 km ma powstać do 2028 roku.

Rzeszowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przygotował dokumentację przetargową, niezbędną do realizacji inwestycji. Przetarg ma wyłonić firmę, która zajmie się pracami przygotowawczymi i opracuje warianty nowej drogi. Niebawem zostanie on opublikowany. 

- Obwodnica Kolbuszowej jest pierwszą podkarpacką inwestycją, którą będzie realizowana w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. To nowe zadanie, dla którego proces inwestycyjny dopiero się rozpoczyna

- informuje GDDKiA. 

Wykonawca wyłoniony w drodze przetargu, będzie miała za zadanie znalezienie optymalnego korytarza obwodnicy i uzyskanie dla niego decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Następnie będzie musiał dokonać pełnego rozpoznania geologicznego i ustalenie granic pasa drogowego przyszłego nowego odcinka drogi krajowej.

- W ramach prowadzonych prac, wykonawca będzie zobowiązany przeanalizować możliwość przeprowadzenia obwodnicy zarówno po stronie wschodniej jak i zachodniej miasta. Ostatecznie przebieg nowej drogi zostanie ustalony w planowanej do uzyskania w ramach zamówienia Decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach

- wyjaśniają przedstawiciele GDDKiA.

Inwestycja planowana jest do realizacji w systemie „projektuj i buduj” w latach 2026-2028. Obwodnica miasta nad Nilem powstanie w nowym śladzie drogi krajowej nr 9 jako droga klasy GP (głównej o ruchu przyspieszonym) o długości ok. 8,5 km.

Przeznaczona do zaprojektowania, a następnie wybudowania inwestycja, obejmuje budowę pełnego zakresu drogi krajowej wraz ze skrzyżowaniami (ewentualnie węzłami), drogami poprzecznymi i drogami dojazdowymi zapewniającymi dostęp do drogi publicznej, obiektami inżynierskimi i ochrony środowiska oraz usunięciem kolizji z infrastrukturą techniczną niezwiązaną z drogą.

Celem  budowy obwodnicy Kolbuszowej jest więc przede wszystkim wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w mieście.

Nowa trasa  ułatwi tranzyt w ciągu drogi krajowej numer 9 Rzeszów - Radom i dalej w kierunku południowym tj. do przejścia granicznego w Barwinku. Usprawni to ruch tranzytowy, którego część, z drogi ekspresowej S7 przejmuje DK9. 

Przypomnijmy, że obwodnica Kolbuszowej znalazła się w rządowym programie budowy 100 obwodnic za blisko 28 mln zł (szacunkowa kwota). W ramach programu obwodnicowego na Podkarpaciu powstanie łącznie 8 obwodnic:

  • Obwodnica Brzostka i Kołaczyc w ciągu DK73,
  • Obwodnica Jasła w ciągu DK73,
  • Obwodnica Kolbuszowej w ciągu DK9,
  • Obwodnica Miejsca Piastowego w ciągu DK28,
  • Obwodnica Nowej Dęby w ciągu DK9,
  • Obwodnica Pilzna w ciągu DK73,
  • Obwodnica Przemyśla w ciągu DK28/77,
  • Obwodnica Sanoka w ciągu DK84 (II etap).

Więcej o Programie budowy 100 obwodnic na stronie Ministerstwa Infrastruktury.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy