Reklama

Druhowie z OSP w Hadykówce wciąż czekają na wóz

Opublikowano:
Autor:

Druhowie z OSP w Hadykówce wciąż czekają na wóz - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Sprawa zakupu nowego samochodu dla OSP Hadykówka wciąż stoi pod znakiem zapytania. Druhowie chcieliby otrzymać samochód lekki. Jak dotąd jednostka jest w posiadaniu lublina z 1999 roku, który został przerobiony na samochód dla straży.

Przypomnijmy, że druhowie z Hadykówki już od około sześciu lat bezskutecznie starają się o nowy wóz dla swojej jednostki. Sprawą braku odpowiedniego wozu zainteresował się wówczas Zbigniew Chmielowiec, poseł na Sejm RP.

 

Brak dofinansowania

 

Okazuje się jednak, że w tym roku nie są przewidziane dofinansowania na samochody lekkie dla Ochotniczych Straży Pożarnych. Właśnie taki chciałaby pozyskać jednostka z Hadykówki. - Na tę chwilę jest sytuacja taka, że nie są dofinansowywane samochody lekkie. Tylko są dofinansowania na średnie - przedstawia sytuację Zbigniew Chmielowiec. Jak dodaje poseł, średni samochód ma dostać w najbliższym czasie OSP Widełka. - Dostali już promesę - mówi.

Jak zapewnia samorządowiec, jeżeli tylko da radę, to pomoże druhom z Hadykówki uzyskać pomoc finansową na zakup wozu. - Ja mam nadzieję, że się uda załatwić dofinansowanie w wysokości 50 proc. Jestem dobrej myśli - podkreśla.

Miałby to być samochód lekki, z szybkim natarciem, ze zbiornikiem od 700 do 1000 litrów.

 

Gmina ma dać pół

 

W sprawie pomocy dla Hadykówki skontaktowaliśmy się także z Eugeniuszem Galkiem, wójtem gminy Cmolas. Urząd zabezpieczył w swoim budżecie 150 tys. zł, czyli wstępnie połowę wartości samochodu, jaki miałby być zakupiony. Jak mówi włodarz, teraz trzeba czekać na decyzję w sprawie dofinansowania. Jeżeli to się uda, wójt Galek zapewnia, że gmina wyłoży swoją część pieniędzy.

Jak mówi naczelnik OSP Hadykówka Patryk Majewski, druhowie starają się o dofinansowanie, ponieważ, jak mówią, nie chcą mieć samochodu na pokaz, tylko wóz, którym mogliby wyjeżdżać na akcje. - Chcemy mieć w miarę pełne wyposażenie - podkreśla przedstawiciel straży.

 

Kasa z ministerstwa

 Jak czytamy na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, jednostki ochotniczych straży pożarnych niewłączone do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KSRG) w 2019 roku otrzymają 44,4 mln zł. MSWiA zatwierdziło tryb i zasady udzielania dotacji dla OSP w 2019 roku.

 Pieniądze przeznaczone będą na dofinansowanie zadań związanych z ochroną przeciwpożarową, które wykonują jednostki OSP. Druhowie dzięki tym pieniądzom będą mogli kupić samochody ratowniczo-gaśnicze, sprzęt w postaci motopomp i agregatów czy wyposażenia osobistego. W ramach zaplanowanej kwoty 3 mln zł przekazane zostaną na dofinansowanie organizacji obozów Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, Turniejów Wiedzy Pożarniczej oraz zawodów sportowo-pożarniczych.

Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej ma rozdysponować  dotację na poszczególne województwa. Jak czytamy dalej w informacji zamieszczonej na oficjalnej stronie ministerstwa, podzieli je na wydatki majątkowe, proporcjonalnie do liczby powiatów w województwie, oraz wydatki bieżące, proporcjonalnie do liczby jednostek OSP w województwie.

 Następnie komendanci wojewódzcy otrzymają do podziału limit dotacji na dofinansowanie jednostek OSP na terenie swojego regionu. Później komendanci powiatowi i miejscy w porozumieniu z Zarządami Oddziałów Powiatowych Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej opracują zestawienie potrzeb przedstawionych przez jednostki OSP. Informacja taka zostanie przekazana do komendanta wojewódzkiego PSP.  Będzie on odpowiedzialny za weryfikację zgłoszonych potrzeb i w porozumieniu z Zarządami Oddziałów Wojewódzkich ZOSP RP dokona podziału limitu środków na powiaty.

 Proces przygotowania i składania ofert o dotacje przez jednostki OSP będzie odbywał się przez informatyczny System Obsługi Dofinansowań dla OSP.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE