Reklama

Reklama

Dożynki Prezydenckie 2021. Nagrody dla gospodyń z Podkarpacia

Opublikowano: pon, 20 wrz 2021 06:44
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Skomponowane z kłosów zbóż, owoców, warzyw, kwiatów czy ziół uprawianych na ziemiach polskich. Dziedziniec Pałacu Prezydenckiego ozdobiły w sobotę (18 września) tradycyjne wieńce dożynkowe z trzynastu województw, które stanęły w szranki o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Zmaganiom konkursowym przyglądała się Agata Kornhauser-Duda.

Reklama

Konkurs na najładniejszy wieniec tradycyjnie odbył się w przeddzień głównych uroczystości dożynkowych. Do udziału w rywalizacji zapraszani są reprezentanci wszystkich województw. Ubrani w stroje ludowe członkowie grupy wieńcowej w towarzystwie muzyków prezentują i obtańcowują wykonany wieniec.

ZOBACZ TAKŻE: Coraz częściej natrafiają na nie grzybiarze. Mowa o PALCACH DIABŁA

Komisja konkursowa uhonorowała wieńce przygotowane w województwach opolskim (III miejsce), podkarpackim (II miejsce) - gmina Leżajsk, oraz podlaskim (I miejsce). 

- Agata Kornhauser-Duda wielokrotnie spotykała się z członkiniami Kół Gospodyń Wiejskich, a rozmowy te stały się inspiracją do zainicjowania konkursu, którego celem jest ukazanie wielopłaszczyznowej działalności Kół Gospodyń Wiejskich oraz uhonorowanie osiągnięć tysięcy pań zrzeszonych w tych organizacjach

- czytamy na stronie internetowej prezydenta.

Do etapu wojewódzkiego, który odbył się w formie on-line, zgłosiło się 146 kół, spośród których komisja wyłoniła 16. To one walczyły o miejsca na podium 19 czerwca  podczas finału etapu ogólnopolskiego Konkursu w siedzibie Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego w Otrębusach.

W sobotę ogłoszono laureatów konkursu.

Zostali nimi:

  • zdobywca I miejsca - Koło Gospodyń Wiejskich w Występach w woj. świętokrzyskim,
  • zdobywca II miejsca - Koło Gospodyń Wiejskich w Kłopocie w woj. kujawsko-pomorskim
  • laureat III miejsca - Koło Gospodyń Wiejskich "Brzozaki" w Brzózie Królewskiej w woj. podkarpackim.

Koła, które znalazły się na podium, zaprezentowały inscenizacje o tematyce poświęconej obrzędom dożynkowym. Kancelaria Prezydenta przewidziała dla zwycięzców nagrody pieniężne, statuetki i listy gratulacyjne. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • miesiąc temu | ocena +0 / -0

    Roza

    ...prosze mi napisac gdzie i za ile moge kupić taki strój potrzebuje na występy...