Na terenie powiatu kolbuszowskiego działa kilka punktów, w których za darmo można skorzystać z pomocy radcy prawnego lub adwokata osobiście. Jeden z nich znajdował się w starostwie.
ZOBACZ TAKŻE: Podkarpacie: MAKABRYCZNY WYPADEK koło Stalowej Woli. Nowe fakty i ustalenia śledczych
- Punkt, który do tej pory mieścił się w budynku Starostwa Powiatowego w Kolbuszowej, od lipca, przeniesiony zostanie do Centrum Kształcenia Zawodowego (Inkubator Przedsiębiorczości) przy ul. Jana Pawła II 8 (pokój nr 10, wejście od strony basenu)
- informuje Barbara Żarkowska z kolbuszowskiego starostwa.
Punkty pomocy
Nieodpłatna pomoc prawna udzielana jest osobiście także w:
- Urzędzie Gminy w Niwiskach - w środy od 12 do 16 oraz w czwartki od 13 do 17
- Urzędzie Gminy w Cmolasie - w każdy piątek od 8 do 12
- Centrum Kształcenia Zawadowego w Kolbuszowej (ul. Jana Pawła II 8, pokój nr 10) - poniedziałek, wtorek i piątek od 12 do 16, środa od 14 do 18 i czwartek od 15.30 do 19.30.
- Z przyczyn od nas niezależnych przedstawiony powyżej harmonogram może ulec zmianie, dlatego też zalecamy każdorazowe sprawdzenie aktualnego wykazu dyżurów, który znajduje się na naszej stronie [TUTAJ]
- dodaje przedstawicielka starostwa.
Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:
- poinformowanie o obowiązującym stanie prawnym oraz o przysługujących prawach i obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym lub sądowo-administracyjnym;
- wskazanie sposobu rozwiązania problemu prawnego;
- przygotowanie projektu pisma w tych sprawach, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowo-administracyjnym;
- sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w różnych rodzajach postępowań.
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje:
- rozpoznanie problemu i udzielenie porady dostosowanej do indywidualnej sytuacji osoby korzystającej z porady. Osoba korzystająca jest informowana o przysługujących jej prawach oraz spoczywających na niej obowiązkach.
W razie potrzeby, podczas porady może być sporządzony wspólnie z osobą zainteresowaną plan wyjścia z trudnej sytuacji oraz udzielona pomoc w jego realizacji. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje różnorodne dziedziny, w tym między innymi kwestie zadłużeń, sprawy mieszkaniowe oraz problemy z zakresu ubezpieczeń społecznych.
Nieodpłatna mediacja obejmuje:
- poinformowanie osoby uprawnionej o możliwościach skorzystania z polubownych metod rozwiązywania sporów, w szczególności mediacji oraz korzyściach z tego wynikających;
- przygotowanie projektu umowy o mediację lub wniosku o przeprowadzenie mediacji;
- przygotowanie projektu wniosku o przeprowadzenie postępowania mediacyjnego w sprawie karnej;
- przeprowadzenie mediacji;
- udzielenie pomocy w sporządzeniu do sądu wniosku o zatwierdzenie ugody zawartej przed mediatorem.
Nieodpłatna mediacja nie obejmuje spraw, w których:
- sąd lub inny organ wydały postanowienie o skierowaniu sprawy do mediacji lub postępowania mediacyjnego;
- zachodzi uzasadnione podejrzenie, że w relacji stron występuje przemoc.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.