Reklama

Darmowa pomoc prawna. Od lipca już nie na telefon

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: İbrahim Mücahit Yıldız/Pixabay

Darmowa pomoc prawna. Od lipca już nie na telefon - Zdjęcie główne

Mieszkańcy mogą skorzystać z pomocy prawnej | foto İbrahim Mücahit Yıldız/Pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Od lipca, w powiecie kolbuszowskim, z nieodpłatnej pomocy prawnej będzie można skorzystać osobiście. Do tej pory, z uwagi na panujące obostrzenia związane z koronawirusem, nieodpłatna pomoc prawna świadczona była telefonicznie lub za pośrednictwem internetu.

Na terenie powiatu kolbuszowskiego działa kilka punktów, w których za darmo można skorzystać z pomocy radcy prawnego lub adwokata osobiście. Jeden z nich znajdował się w starostwie.

ZOBACZ TAKŻE: Podkarpacie: MAKABRYCZNY WYPADEK koło Stalowej Woli. Nowe fakty i ustalenia śledczych

- Punkt, który do tej pory mieścił się w budynku Starostwa Powiatowego w Kolbuszowej, od lipca, przeniesiony zostanie do Centrum Kształcenia Zawodowego (Inkubator Przedsiębiorczości) przy ul. Jana Pawła II 8 (pokój nr 10, wejście od strony basenu)

Punkty pomocy

Nieodpłatna pomoc prawna udzielana jest osobiście także w:

 • Urzędzie Gminy w Niwiskach - w środy od 12 do 16 oraz w czwartki od 13 do 17
 • Urzędzie Gminy w Cmolasie - w każdy piątek od 8 do 12
 • Centrum Kształcenia Zawadowego w Kolbuszowej (ul. Jana Pawła II 8, pokój nr 10) - poniedziałek, wtorek i piątek od 12 do 16, środa od 14 do 18 i czwartek od 15.30 do 19.30.
 

- Z przyczyn od nas niezależnych przedstawiony powyżej harmonogram może ulec zmianie, dlatego też zalecamy każdorazowe sprawdzenie aktualnego wykazu dyżurów, który znajduje się na naszej stronie [TUTAJ]

- dodaje przedstawicielka starostwa.

Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:

 • poinformowanie o obowiązującym stanie prawnym oraz o przysługujących prawach i obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym lub sądowo-administracyjnym;
 • wskazanie sposobu rozwiązania problemu prawnego;
 • przygotowanie projektu pisma w tych sprawach, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowo-administracyjnym;
 • sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w różnych rodzajach postępowań.
 

Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje:

 • rozpoznanie problemu i udzielenie porady dostosowanej do indywidualnej sytuacji osoby korzystającej z porady.  Osoba korzystająca jest informowana o przysługujących jej prawach oraz spoczywających na niej obowiązkach.

  W razie potrzeby, podczas porady może być sporządzony wspólnie z osobą zainteresowaną plan wyjścia z trudnej sytuacji oraz udzielona pomoc w jego realizacji. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje różnorodne dziedziny, w tym między innymi kwestie zadłużeń, sprawy mieszkaniowe oraz problemy z zakresu ubezpieczeń społecznych.
 

Nieodpłatna mediacja obejmuje:

 • poinformowanie osoby uprawnionej o możliwościach skorzystania z polubownych metod rozwiązywania sporów, w szczególności mediacji oraz korzyściach z tego wynikających;
 • przygotowanie projektu umowy o mediację lub wniosku o przeprowadzenie mediacji;
 • przygotowanie projektu wniosku o przeprowadzenie postępowania mediacyjnego w sprawie karnej;
 • przeprowadzenie mediacji;
 • udzielenie pomocy w sporządzeniu do sądu wniosku o zatwierdzenie ugody zawartej przed mediatorem.
 

Nieodpłatna mediacja nie obejmuje spraw, w których:

 • sąd lub inny organ wydały postanowienie o skierowaniu sprawy do mediacji lub postępowania mediacyjnego;
 • zachodzi uzasadnione podejrzenie, że w relacji stron występuje przemoc.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy