Reklama

Czytelnik pyta, co z dofinansowaniem na wymianę pieców. - Jest już jesień, co mamy robić?

Opublikowano:
Autor:

Czytelnik pyta, co z dofinansowaniem na wymianę pieców. - Jest już jesień, co mamy robić? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Jak dodał zainteresowany sprawą, włodarze oraz urzędnicy poinformowali na spotkaniach zorganizowanych przez gminy, że będzie możliwa wymiana starych kopciuchów.

- Były zbiórki wniosków, następnie było jedno spotkanie, gdzie powiedzieli, żeby nie kupować na razie opału itd. Niestety jest już jesień, co mamy robić - przedstawia problem Czytelnik. - Wydaje mi się że jest to temat niecierpiący zwłoki - dodaje. 

Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja w dwóch gminach naszego powiatu. 

Nie, tak, nie dotyczy 

Pytania przesłane między innymi do Urzędu Gminy Cmolas miały dać odpowiedź mieszkańcom, co zrobić, aby otrzymać dofinansowanie na termomodernizację budynków. 

Czy w gminie Cmolas prowadzony jest program dofinansowania pieców? - Nie - odpowiada krótko Barbara Pałys, pracownica urzędu. Czy mieszkańcy gminy są zainteresowani wymianą starych pieców na nowe oraz czy pytają w gminie o możliwość dofinansowania? - Tak - czytamy w odpowiedzi. 

Na pytania, ile wniosków o dofinansowanie na wymianę pieców przyjął cmolaski urząd od mieszkańców oraz o jak duże dofinansowanie może ubiegać się każdy z mieszkańców, otrzymaliśmy krótką odpowiedź: nie dotyczy. 

- W 2018 roku w Samorządowym Ośrodku Kultury w Cmolasie odbyło się spotkanie przeprowadzone przez przedstawicieli Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie - nadmienia Barbara Pałys, dodając krótko, że konieczna jest wymiana pieców CO2 na gazowe, czyli bardziej ekologiczne.

Potrzeby mieszkańców

Jak informuje  radna Bernadetta Wolak-Posłuszny, gmina Cmolas wspiera realizację programu priorytetowego "Czyste Powietrze", który realizowany jest w latach 2018-2029. - W ubiegłym roku odbyło się na terenie gminy spotkanie informacyjne dla mieszkańców - mówi radna gminy Cmolas. - Każdy mieszkaniec gminy zainteresowany skorzystaniem z programu, otrzyma na ten temat informacje w urzędzie - zaznacza nasza rozmówczyni. Jak dodaje, gmina nie prowadzi indywidualnie programów, które byłyby finansowane z budżetu, ze względu na brak środków.

Radna Wolak-Posłuszny uważa, że mieszkańcy są zainteresowani wymianą starych pieców na nowe, jak i również zmianą na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania np. gazowe. - W rozmowach sygnalizują takie potrzeby. Gmina cały czas wspiera rozbudowę sieci gazowej, tak aby umożliwić mieszkańcom dostęp do ekologicznych rozwiązań - podkreśla. - W przypadku nowo budowanych domów jednorodzinnych, w których zaprojektowane jest wyłącznie ogrzewanie gazowe, można uzyskać dotację na ten cel w wysokości do 90 proc. kosztów.

Bernadetta Wolak-Posłuszny, radna i zarazem przewodnicząca Komisji Rewizyjnej w Cmolasie, uważa, że każda zmiana, która ma pozytywny wpływ na środowisko, w którym mieszkamy, jest ważna i potrzebna. - Wiem, że zmiany takie będą odbywały się powoli i etapami, ze względu na wysokie koszty inwestycji. Ważne jest tutaj budowanie świadomości mieszkańców, dużą rolę w tym procesie ma też gmina - mówi, dodając, że jeszcze początkiem roku otrzymała ona informację od urzędu, że nie było zainteresowania mieszkańców tym tematem. - Nie zgadzam się z tym. Moim zdaniem zabrakło informacji. Powinniśmy wzorem innych gmin zadbać o to, by jak najwięcej gospodarstw skorzystało z tego rozwiązania, które może wspierać również ogrzewanie domów - podkreśla Wolak-Posłuszny.

Podpisanie umowy 

Gmina Dzikowiec 9 lipca tego roku podpisała porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie w ramach programu "Czyste Powietrze" - Porozumienie ustala zasady wspólnej realizacji programu na terenie gminy w celu usługi wnioskodawców programu w procesie składania wniosków i uzyskania dofinansowania -  informuje Genowefa Dębiak, sekretarz gminy Dzikowiec. Jak nadmienia przedstawicielka urzędu, mieszkańcy gminy są zainteresowani możliwością uzyskania dofinansowania na wymianę pieca oraz termomodernizację budynku. 

- Wnioski w ramach programu "Czyste Powietrze" są składane bezpośrednio do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie - mówi sekretarz Dębiak. - Program "Czyste Powietrze" daje możliwość uzyskania dofinansowania nawet do 90 proc. kosztów kwalifikacyjnych - dodaje. 

Genowefa Dębiak uważa, że jakość powietrza wpływa na nasze zdrowie, dlatego niezbędne jest dbanie o jego czystość. - Piece węglowe są głównym źródłem smogu, natomiast spalanie gazu nie powoduje emisji pyłów zawieszonych będących głównym jego składnikiem.

26 września dla mieszkańców gminy Dzikowiec zostało zorganizowane spotkanie informacyjne dotyczące programu. W ubiegłorocznych spotkaniu uczestniczyło ponad 150 osób.

- Aby zachęcić mieszkańców do wymianu starych pieców, potrzebne są konkretne rozwiązania. Ważna jest kampania informacyjna, ale też szukanie i wdrażane rozwiązań, które pozwolą częściowo sfinansować takie inwestycje z pozyskanych środków unijnych. Rolą gminy jest weryfikowanie dostępnych programów wsparcia, proponowanie mieszkańcom tych najbardziej korzystnych oraz pomoc w uzyskaniu wsparcia finansowego - mówi Bernadetta Wolak-Posłuszny, radna z Cmolasu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE