Reklama

Co musisz zobaczyć odwiedzając Rzeszów?

Opublikowano:
Autor:

Co musisz zobaczyć odwiedzając Rzeszów? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Najsławniejszy w internecie pomnik, wyjątkowo malowniczy Rynek, a może pamiętające czasy Średniowiecza tajemnicze piwnice? Te i wiele innych atrakcji oferuje Rzeszów - miasto godne odwiedzenia nie tylko na weekend.

Rzeszów - leżąca u stóp Karpat stolica województwa podkarpackiego jeszcze do niedawna kojarzona była wyłącznie ze starymi kamienicami, kontrowersyjnymi pomnikami i bezrobociem. Jednak w ciągu ostatnich lat miasto zmieniło się nie do poznania. Warto tu spędzić weekend lub zatrzymać się - na przykład w podróży do malowniczych Bieszczadów.

Busem do Rzeszowa
Wybierając się do Rzeszowa, warto zostawić samochód w garażu i wsiąść w jeden z licznych środków transportu publicznego. Miasto dysponuje wieloma dogodnymi połączeniami kolejowymi i autobusowymi z całym krajem. Dostępne połączenie można szybko sprawdzić za pomocą wyszukiwarki GoEuro.pl - podaje ona godziny odjazdów busów i pociągów, czas podróży, a nawet ceny biletów i informacje o zniżkach.

Rynek i Ratusz
Dla tych, którzy interesują się historią i architekturą ubiegłych stuleci, atrakcją z pewnością okaże się Rynek. Szczególnie warta uwagi jest kamienica nr 19 - jej początki historycy datują na XV lub XVI wiek. W podziemiach budynku odkryto fragmenty ceglano-kamiennych murów i sklepień oraz ostrołukowych nadproży wykonanych w gotyckim stylu. Jednak najokazalszą ozdobą rzeszowskiego Rynku jest Ratusz - przepiękna budowla z XV w. W przerwach między podziwianiem kolejnych budynków można odpocząć w jednej z licznych restauracji czy kawiarni. Latem odbywają się tu także występy różnego rodzaju artystów - wokalistów, grup tanecznych i wokalnych. Podczas zwiedzania Rynku nie można ominąć również Podziemnej Trasy Turystycznej - ta ciągnąca się pod historycznymi zabudowaniami, prawie 400-metrowa trasa obejmuje aż 25 piwnic i 15 korytarzy. Zachowały się tu ślady pożarów, relikty średniowiecznych murów, pozostałości krat, a nawet sekretne przejścia.

Pomnik Czynu Rewolucyjnego
Zwiedzanie Rzeszowa nie byłoby pełnowartościowe bez odwiedzenia jednego z najbardziej znanych pomników w całej Polsce. Chyba nie ma osoby, która nie znałaby - przynajmniej ze zdjęć i z internetowych memów - Pomnika Czynu Rewolucyjnego. Ten liczący ponad 38 metrów monument wsławił się przede wszystkim ze względu na swój charakterystyczny kształt. Znajduje się on w samym centrum Rzeszowa i ma upamiętniać walki toczone na Rzeszowszczyźnie. Na dwóch symbolicznych liściach lauru osadzono dwie rzeźby autorstwa Mariana Koniecznego. Z pewnością warto zobaczyć ten pomnik, także ze względu na jego walory artystyczne.

Wiele innych atrakcji
Warto też zwrócić uwagę na mnogość zabytków sakralnych Rzeszowa, takich jak m.in. Kościół farny, dawny Konwent Pijarów czy Klasztor Bernardynów. Osoby interesujące się historią i architekturą nie mogą też ominąć Zamku i Letniego Pałacyku Lubomirskich czy położonego niedaleko rynku Starego Cmentarza.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE