Reklama

Blisko 100 lat były ukrywane na strychu. Teraz zostały wyeksponowane w budynku kolbuszowskiej policji [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI W Komendzie Powiatowej Policji w Kolbuszowej stanęła specjalna gablota, w której wyeksponowano pamiątki przekazane przez Franciszka Batorego. - Wszyscy odwiedzający jednostkę mogą zapoznać się ze znajdującymi się w gablocie pamiątkami i przenieść się w czasy Policji Państwowej - poinformowała przedstawicielka KPP w Kolbuszowej.

Franciszek Batory pilnie strzegł dokumentów po swoim wuju Stanisławie Karkucie, który niegdyś był funkcjonariuszem Policji Państwowej i pełnił służbę na posterunkach w powiecie kolbuszowskim. Cenne eksponaty ukryte były na strychu pod deskami przez niemal 100 lat. Teraz znalazły one swoje zasłużone miejsce w Komendzie Powiatowej Policji w Kolbuszowej.

Ogromna wartość historyczna

Dokumenty, książki i zdjęcia o ogromnej wartości historycznej, Batory przekazał 22 lutego, podczas pożegnania z mundurem byłego komendanta kolbuszowskiej policji, insp. Stanisława Babuli.

W zbiorach znajduje się m.in. ustawa o policji z 1919 roku, szereg publikacji i instrukcji policyjnych (lata 1920-38), a także kodeks karny z 1933 roku. Jak informuje kolbuszowska policja, książki są osobiście podpisane przez Stanisława Karkuta, a na wielu z nich widnieje pieczęć Posterunku Policji w Spiach (gm. Dzikowiec), gdzie starszy posterunkowy Karkut służył przez wiele lat. Na kartach znajdują się również odręczne zapiski właściciela. 

Stanisław Karkut, wuj Franciszka Batorego, pracował również na posterunkach w Majdanie Królewskim oraz Kolbuszowej. Po wyzwoleniu (1944 r.) został zatrzymany i wywieziony do ZSRR za przynależność do Armii Krajowej. Trzy lata później wrócił do Polski, gdzie zmarł w 1970 roku.

Moment oficjalnego przekazania pamiątek - 22 lutego 2022 r. Fot. Kamil Ząbczyk

Honorowe miejsce w komendzie

Zgodnie z życzeniem ich darczyńcy, pamiątki trafiły do KPP w Kolbuszowej. Kolbuszowscy funkcjonariusze obiecali Franciszkowi Batoremu, że zadbają o przekazane eksponaty i znajdą one honorowe miejsce na komendzie. I tak też się stało.

- Zamówiona została w tym celu specjalna gablota, która pozwoliła na wyeksponowanie pamiątek na górnym korytarzu budynku. Wszyscy odwiedzający jednostkę mogą zapoznać się ze znajdującymi się w gablocie pamiątkami i przenieść się w czasy Policji Państwowej

- poinformowała kom. Jolanta Skubisz - Tęcza, rzecznik KPP Kolbuszowa.

W czwartek (26 maja) na zaproszenie nadkomisarza Adama Mielnickiego, szefa kolbuszowskich policjantów, małą galerię zwiedził pierwszy honorowy gość - Franciszek Batory.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy