Reklama

Reklama

Będą zmiany w naziemnej telewizji cyfrowej. Jak nie stracić sygnału?

Opublikowano: śr, 23 cze 2021 11:02
Autor: | Zdjęcie: iStock

Będą zmiany w naziemnej telewizji cyfrowej. Jak nie stracić sygnału? - Zdjęcie główne

foto iStock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Urząd Komunikacji Elektronicznej ostrzega, że wkrótce zmieni się standard „naziemnej cyfrówki”. A nie każdy telewizor temu podoła.

Reklama

- Kupując nowy telewizor upewnij się, że będzie on poprawnie odbierać treści nadawane w standardzie DVB-T2 z kodekiem HEVC.

– uczula UKE, zapowiadając zmianę standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce.


ZOBACZ TAKŻE: Cmolas: Grzegorz W. ukradł spirytus i groził ekspedientce nożem. Usłyszał zarzuty

Zajdzie to już w drugim kwartale przyszłego roku i może sprawić, że część widzów nie będzie mogła oglądać swoich ulubionych programów. Eksperci urzędu wyjaśniają, że zamiana „nie powinna” spowodować konieczności wymiany anteny, ale może pojawić się potrzeba zmiany jej kierunku odbioru. Dodatkowo trzeba sprawdzić, czy telewizor jest dostosowany do nowego standardu.

O co dokładnie chodzi?

- Stosowane będzie kodowanie obrazu zgodnie ze standardem HEVC (występującym także pod nazwą H.265 lub MPEG-H część 2). Warto zapamiętać te nazwy, ponieważ tylko telewizory zdolne zdekodować tak skompresowany obraz będą w stanie poprawnie odbierać programy telewizyjne nadawane drogą naziemnej telewizji cyfrowej

– wyjaśnia UKE i przyznaje, że wiele dostępnych na rynku odbiorników telewizyjnych, jest już wyposażonych w dekoder DVB-T2, a jednak mogą one odczytać jedynie obraz zakodowany zgodnie ze starszym standardem.

- Te telewizory po wprowadzeniu w Polsce standardu transmisji DVB-T2/HEVC przestaną 'rozpoznawać' nadawane treści

– uczulają urzędnicy.

Jak sprawdzić?

Dlatego kupując nowe urządzenie, najlepiej sprawdzić, czy będzie dekodował sygnał DVB-T2 z kodekiem HEVC i dodatkowo przetwarzał dźwięk zakodowany zgodnie ze standardem E-AC-3 (zwanym też Dolby Digital Plus lub DD+). Dobrze jest też pod tym kątem sprawdzić telewizor, który ma się w domu.

Jak przetestować swój sprzęt? Już teraz zostały uruchomione testowe programy, nadawane w nowym standardzie. Aby sprawdzić urządzenie, trzeba polecić mu wyszukać nowe kanały. Jeśli je wyłapie, to wszystko jest w porządku.

- Na testowym multipleksie Telewizji Polskiej poszukaj takich kanałów jak TVP  Dokument, TVP Kultura, TVP Kobieta, TVP Polonia i TVP Rozrywka, a na testowym multipleksie TVN-Discovery wyszukaj TVN HD, TVN7 HD, TTV, TVN Fabuła i Metro

– podpowiada UKE.

Jeśli to nie przyniesie efektu, należy dokupić zewnętrzny dekoder, który kosztuje około 100 zł.

Po co to wszystko?

Dzięki zmianom użytkownik telewizji naziemnej otrzyma więcej programów w lepszej jakości obrazu i dźwięku. Wszystkie będą nadawane w jakości HD. Będzie także możliwa usługa telewizji hybrydowej HbbTV, czyli m.in. wyświetlanie dodatkowych informacji o aktorach grających w filmie, składach drużyn piłkarskich czy też możliwość zakupu produktów podczas ich prezentacji od razu z poziomu telewizora.

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.