Wojewoda podkarpacki końcem czerwca wydała rozporządzenie dotyczące zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół na terenie powiatów: kolbuszowskiego i mieleckiego.
W rozporządzeniu uznano miejscowości: Ostrowy Tuszowskie, Toporów, Jagodnik, Trzęsówka po zachodniej stronie drogi relacji Siedlanka- Trzęsówka - Jagodnik, Przyłęk, Kosowy, Siedlanka, Hucina, po północnej stronie przysiółków: Koniec, Folus i Grobla w miejscowości Niwiska, Szydłowiec, Mielec - ul. Łuże w gminie Mielec za obszar zapowietrzony zgnilcem amerykańskim pszczół. Oznaczono go tablicami ostrzegawczymi o treści: "UWAGA! Obszar zapowietrzony – zgnilec amerykański pszczół".
Na obszarze zapowietrzonym chorobą zakazano m.in. przemieszczania bez zezwolenia lekarza weterynarii pszczół, czy organizowania wystaw i targów z udziałem tych zwierząt.
Najskuteczniejszym sposobem na zwalczenie zgnilca jest spalenie całego ula wraz z pszczelą rodziną. Przed położeniem ognia pszczoły zostają zagazowane, aby nie płonęły żywcem. Takie działania podjęte zostały w ostatnim czasie w Przyłęku (gmina Niwiska) i Trzęsówce (gmina Cmolas).
- Obecność zgnilca jest widoczna gołym okiem. Pojawia się też charakterystyczny zapach
- mówi Marek Olszowy, powiatowy lekarz weterynarii.
W środę, 5 lipca palonych ma być kolejnych 19 uli. Zgnilca wykryto w pasiekach w Domatkowie, Ostrowach Tuszowskich i Ostrowach Baranowskich. Pobrane zostały kolejne próby z innych pasiek. Na wynik trzeba jednak poczekać. Marek Olszowy obawia się jednak, że będzie on po raz kolejny dodatni.
Obecnie na terenie powiatu kolbuszowskiego prowadzony jest przegląd pasiek. Inspektorzy pojawiają się w miejscach, których hodowane są pszczoły. Są to zarejestrowane pasieki, których jest około 300. Do końca jednak nie wiadomo, ile jest tych, które nie zostały zgłoszone.
Zgnilec amerykański to bardzo groźna choroba pszczół. Nie zagraża ludziom bezpośrednio, natomiast może powodować trudności z zapylaniem roślin na terenach rolniczych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.