Reklama

Aktualna sytuacja w Domu Pomocy w Cmolasie. Apel o pomoc

Opublikowano: czw, 22 paź 2020 15:00
Autor:

Aktualna sytuacja w Domu Pomocy w Cmolasie. Apel o pomoc - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI W wyniku przeprowadzanych badań przesiewowych łącznie w ognisku w Domu Pomocy Społecznej w Cmolasie potwierdzono 73 pozytywnych przypadków zakażenia SARS CoV-2 w tym u 21 osób z personelu medycznego oraz 52 pensjonariuszy.

Dorota Gibała, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie podkreśla, że nie ma już nowych zachorowań w cmolaskim DPS-ie.

- Myślę, że ognisko zakażenia będzie już stopniowo wygaszane

- uspokaja nasza rozmówczyni.


Próbowaliśmy się skontaktować z kierownictwem Domu Pomocy Społecznej w Cmolasie. Niestety z uwagi na bardzo dużą ilość pracy oraz organizacji pomocy dla chorych nie udało nam się porozmawiać o stanie chorych pensjonariuszy oraz pracowników.

Jak poinformowała Bożena Kubik, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Cmolasie, na tę chwilę do cmolaskiego GOPS-u zgłosiło się dwóch wolontariuszy do pomocy. Jedna osoba jeszcze się zastanawia. Kierownik GOPS-u podkreśla, że nadal poszukuje się osób chętnych do pomocy i apeluje jednocześnie o wsparcie DPS-u w Cmolasie.

Izolacja zakażonych 

Dorota Gibała, przedstawicielka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie, wyjaśniła, że pensjonariusze z dodatnim wynikiem zostali odizolowani, a personel medyczny został objęty izolacją domową. Dodatkowo na bieżąco prowadzona jest dekontaminacja pomieszczeń.

Dekontaminację można zastosować profilaktycznie w celu usunięcia drobnoustrojów, jak i w momencie, gdy w danym miejscu został wykryty patogen. Zabieg ten jest przeprowadzany przy użyciu specjalistycznego sprzętu przez przeszkoloną kadrę. 


Potrzebna pomoc

Gmina Cmolas oraz cmolaska parafia wystosowały apel. - Pilnie poszukuje się chętnych do  pracy w Domu Pomocy Społecznej im. ks. Wojciecha Borowiusza w Cmolasie. Środki ochronne dla wszystkich chętnych w pełni zabezpieczy Dom Pomocy Społecznej - czytamy na stronie Urzędu Gminy Cmolas.

Ks. Marek Kędzior, proboszcz parafii Cmolas, również zwrócił się z prośbą o pomoc do osób, które chciałyby w ramach wolontariatu podjąć posługę na rzecz bliźniego.

Podzieleni pensjonariusze

 Dorota Gibała, rzecznik rzeszowskiego sanepidu, poinformowała, że pensjonariusze w DSP w Cmolasie podzieleni są na grupy - osoby chore i zdrowe. Przeprowadzono dezynfekcję całego obiektu. W chwili obecnej opiekę sprawują zdrowi pracownicy przebywający na pół otwartej kwarantannie.

- Osoby, które będą wymagały hospitalizacji, będą przetransportowane do szpitali zakaźnych - wyjaśnia rzecznik prasowy WSSE w Rzeszowie.

W sprawie zachorowań w DPS skontaktowała się z nami Czytelniczka związana z domem pomocy w Cmolasie.
Jak powiedziała w rozmowie z nami, tak dużego ogniska można było uniknąć. - Już dwa tygodnie temu można było zrobić testy, ponieważ już tam się coś działo. Dlaczego teraz ludzie muszą cierpieć i ich rodziny? - mówiła rozgoryczona kobieta. - To jest bomba covidowa. Można było temu zapobiec - uważa mieszkanka powiatu kolbuszowskiego.
 

- KONTAKT DLA WOLONTARIUSZY -

Osoby chętne proszone są o kontakt z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Cmolasie pod nr tel.: 17 744 44 40 lub 785 744 004.
W tej sprawie można kontaktować się również z proboszczem cmolaskiej parafii pod nr tel.: 607 333 259.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (2)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • rok temu | ocena +2 / -0

  Łukasz

  Niech wójt zgłosi zapotrzebowanie na pomoc w Wojskach Obrony Terytorialnej na pewno otrzyma potrzebnych żołnierzy.

 • rok temu | ocena +3 / -0

  Ktoś

  JAKA dekontaminacja POMIESZCZEŃ, PRZECIEZ TAM NIC TAKIEGO NIE BYLO ROBIONE !!!! NIE MA TAKIEJ OSOBY ZEBY TO ZROBIĆ WOJSKO MIALO PRZYJŚĆ I CISZA . WSZYSTKIE INSTYTUCJE MAJĄ NASZ GLEBOKO W DU...IE !!!