Reklama

Reklama

Akcja "Choinka" na Podkarpaciu. Surowe kary za kradzież drzew

Opublikowano: 17 grudnia 2019 08:34
Autor:

Akcja "Choinka" na Podkarpaciu. Surowe kary za kradzież drzew  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Policjanci wspólnie ze strażnikami leśnymi prowadzą akcję pod nazwą „Choinka”. Sprawdzają, nie tylko legalność pochodzenia sprzedawanych choinek, ale przede wszystkim swoje działania skupiają na kontroli obszarów leśnych, by ograniczyć w ten sposób zjawisko nielegalnego wycinania drzewek.

Okres przedświąteczny to czas, gdy bardzo wielu handlowców oferuje drzewka. Zdarza się, że nieuczciwi sprzedawcy proponują kupno choinek nielegalnie wyciętych z lasu. Dlatego też policjanci, wspólnie ze strażnikami leśnymi, sprawdzają nie tylko punkty sprzedaży choinek, ale również patrolują tereny leśne, mając na uwadze miejsca ewentualnego nielegalnego pozyskiwania drzewek.

Monitoring i wzmożone kontrole kompleksów leśnych mają na celu przede wszystkim powstrzymanie nierozsądnych śmiałków od zabronionego niszczenia drzew i nielegalnej wycinki choinek.

Policjanci przypominają, że zarówno sprzedaż kradzionych drzewek, jak i ich zakup, prowadzą do odpowiedzialności karnej za przestępstwo lub wykroczenie. Za kradzież choinki, bądź innej rośliny z lasu, grozi mandat w kwocie 500 zł, bądź skierowanie sprawy do sądu, gdzie kara może być o wiele surowsza. Należy zatem zastanowić się, czy warto narażać się na konsekwencje prawne, czy nie lepiej po prostu kupić świąteczne drzewko w legalnym punkcie sprzedaży.

Jeżeli nie mamy pozwolenia na wycinkę, to poza mandatem lub karą grzywny (w wysokości do nawet 5 tys. zł) - jeżeli sprawa zostanie skierowana na drogę sądową - sąd może orzec nawiązkę wynoszącą podwójną wartość wyciętego drzewa lub drzew.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 2 lata temu | ocena +3 / -0

    Kolędnik :)

    Choinek na targu stoi cała masa, Jak chcesz przyoszczędzić, drzewka szukaj w lasach. Gorzej gdy w tej dziczy, Spotka Cię leśniczy. Hej kolęda, kolęda :)