Reklama

„A chłopska dusza niech w muzeum odpocznie…” - kolbuszowski skansen zaprasza na wystawę

Opublikowano:
Autor:

„A chłopska dusza niech w muzeum odpocznie…” - kolbuszowski skansen zaprasza na wystawę - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Wracając do Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej po przerwie, należy zacząć zwiedzanie od nowej wystawy. Ma ona ułatwiać wyobrażenie sobie realiów życia ludzi, którzy używali kiedyś znajdujących się w nim budynków.

Wystawa „A chłopska dusza niech w muzeum odpocznie” ma pomagać muzealnym gościom w poznaniu lasowiackiej i rzeszowskiej wsi z przełomu XIX i XX w. Prezentuje ona 29 plansz informacyjnych, na których znalazły się krótkie teksty o Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, eksponowanych w nim budynkach i, przede wszystkim, ich mieszkańcach i użytkownikach.

Można się z nich dowiedzieć m.in., jak uchronić dziecko od złego uroku, co wolno było pannom, a co kawalerom, jak płaciło się muzykantom na weselu, jak to ze lnem bywało, jak należało się wystroić na niedzielę… Całość została zilustrowana kilkudziesięcioma zdjęciami z archiwów Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, a także fotografiami udostępnionymi przez Muzeum Etnograficzne w Rzeszowie, Muzeum Ziemi Leżajskiej, Muzeum Regionalne w Mielcu, Archiwum Mikrohistorii Gminy Padew Narodowa i Muzeum w Przeworsku Zespół Pałacowo-Parkowy. Całość została uzupełniona przez grafiki autorstwa Marii Kozłowej, mapy i wykresy.

Ważną częścią wystawy są eksponaty – blisko 40 przedmiotów związanych z różnorodnymi dziedzinami życia  – od zabawek (m.in. takich jak piłka z krowiej sierści) przez przykłady kowalskiego rzemiosła po dzieła sztuki ludowej.

- Mamy nadzieję, że ta wystawa pomoże Ci ciekawie spędzić czas w naszym parku etnograficznym. Spróbuj wyobrazić sobie gospodynie i gospodarzy w odświętnych ubraniach w kościele, pary tańczące w rytm wściekłej polki w karczmie, matkę w izbie odczyniającą uroki nad kolebką, dzieci pędzące drogą przez wieś krowy na wieczorny udój… Wsłuchaj się w historie opowiadane przez nasze zabytki - czytamy we wstępie do wystawy.

Muzeum zaprasza do podróży w rejony znajdujące się na pograniczu teraźniejszości, historii i wyobraźni. Wystawę można zwiedzać w chałupie z Żołyni Dolnej od 21 maja w godzinach otwarcia skansenu: w dni powszednie od godz. 9.00 do 16.00 oraz w soboty, niedziele i święta od 10.00 do 17.00.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE