Reklama

Wysiew nasion kwiatów jednorocznych - jak zrobić to dobrze?

Opublikowano:
Autor:

Wysiew nasion kwiatów jednorocznych - jak zrobić to dobrze? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANE Początek kwietnia to czas kiedy rozpocząć należy wysiewanie nasion kwiatów jednorocznych. Wszystko po to, aby móc potem cieszyć się pięknymi kwiatami, które zdobić będą ogród.

Kwiaty jednoroczne

Kwiaty jednoroczne to kwiaty szczególne. Przede wszystkim dlatego, iż kwitną one bardzo długo. Poza tym idealnie nadają się do obsadzania donic na balkonie czy tarasie. Dlatego też są to kwiaty, które powinny znaleźć się w każdym ogrodzie. Nie można także zapomnieć o tym, iż ich bardzo dużą zaletą jest to, że są dość proste w uprawie.

Wysiew roślin w pomieszczeniu

Generalnie nie ma przeszkód ku temu, aby kwiaty jednoroczne wysiewać od razu do gruntu. Jednak zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wysiew w pomieszczeniu. Może być to choćby parapet w domu, a najlepiej szklarnia jeśli taką się posiada. Jest tak przede wszystkim dlatego, iż gleba na zewnątrz po okresie zimowym może być jeszcze zbyt zimna. Wysiew roślin może zatem okazać się mało efektywny. Dobrym pomysłem jest zatem rozpocząć wysiew roślin w pomieszczeniu, a dopiero w późniejszym czasie, np. w połowie maja, przesadzić kwiaty do ogrodu. Tego typu postępowanie niesie ze sobą wiele zalet. Przede wszystkim nasiona kwiatów kwitną zdecydowanie szybciej. Poza tym podczas wysiewu wykorzystać można mniej nasion. Pod dachem nasiona kwiatów lepiej się przyjmą niż w przypadku wysiewu prosto do gruntu. Nie można także zapomnieć o tym, że wysiew w pomieszczeniu sprawia, iż unika się problemu przypadkowości. Dokładnie można kontrolować kwitnięcie rośliny, a tym samym zaplanować ich przesadzenie do ogrodu.

Wysiew kwiatów jednorocznych

Aby móc cieszyć się z pięknych kwiatów, ich wysiew musi być przeprowadzony w sposób prawidłowy. Zanim rozpocznie się wysiew należy dokładnie sprawdzić wszystkie nasiona kwiatów. Wszystko po to, aby wyłapać te, które mogą być już za stare. Kolejny krok to odpowiednie przygotowanie do wysiewu. Pod ręka powinno posiadać się wszystkie etykiety roślin, coś do pisania, czyste pojemniki oraz właściwe podłoże do siewu. Podłoże jest niezwykle ważne. Od jego jakości zależeć będzie sukces wysiewu. Ważne jest, aby co roku używać nowego podłoża. W następnym roku należy wypełnić donice podłożem. Powierzchnię najlepiej jest wyrównać dłonią. Teraz przejść można do właściwego wysiewu. Pamiętać należy, aby nasiona rozrzucać jak najrzadziej się da. Wszystko po to, aby wschodzące siewki miały potem jak najwięcej miejsca do tego, aby prawidłowo się rozwijać. Uchroni to też rośliny przed chorobami grzybowymi. Po rozrzuceniu nasion, te przykryte powinny być niewielką warstwą podłoża. W tym momencie donica powinna zostać podlana. Kolejny krok to dokładne opisanie wszystkich donic. Na każdej donicy powinna znaleźć się takie informacje jak nazwa i gatunek rośliny oraz data wysiewu. Następnie donie odkładamy na nasłoneczniony parapet lub do szklarni. Kiedy siewki zacząć wschodzi należy zwracać uwagę na tę najsłabszą i pozbyć się jej. Dzięki temu właściwa roślina będzie miała lepsze warunki do dalszego rozwoju. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE