Reklama

Wietnam naprawdę staje się nowym tygrysem Azji

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wietnam naprawdę staje się nowym tygrysem Azji - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANE Według prognozy Azjatyckiego Banku Rozwoju (ADB) wzrost gospodarczy Wietnamu powróci do poziomu 6,5% w roku 2022 i osiągnie 6,7% w roku 2023. Jeśli spojrzymy na historię rozwoju gospodarczego obecnych czterech tygrysów azji, którymi są to: Korea, Singapur, Tajwan i Hongkong od 1960 do 1990 roku, to widać, że Wietnam po raz kolejny powtarza ten sam proces rozwoju gospodarczego co powyższej wymienione kraje.

Po ponad 30 latach, odkąd Wietnam wprowadził politykę „Đổi mới” (w 1986 r.), to tempo wzrostu w kraju należy do jednych z najwyższych na świecie, ze średnim wskaźnikiem 6,55 % /1 rok przed pandemią COVID-19.%. Wraz ze stabilną gospodarką od wielu lat, bezrobocie w Wietnamie w ostatnich latach było niskie (nie więcej niż 3%), a inflacja utrzymywała się na poziomie 3-4%, natomiast dług publiczny spadł. 

Jeśli w 2002 r. PKB Wietnamu na mieszkańca wynosiło tylko 430 USD na osobę, to do 2021 r. liczba ta wzrosła do 2700 USD, czyli ponad sześciokrotnie. Wietnam jest trzecim co do wielkości producentem w Azji Południowo-Wschodniej pod względem wartości produkcji przemysłowej, z takimi przedmiotami jak: elektronika, samochody i produkcja oprogramowania. Ten kraj Azji Południowo-Wschodniej jest również atrakcyjnym miejscem do przyciągania globalnych firm, takich jak Samsung, Panasonic itp. oraz do założenia zakładów produkcyjnych.

Pomimo wybuchu epidemii COVID-19, która wywarła ogromny negatywny wpływ na świecie, to wietnamska gospodarka nadal odnotowywała dodatni wzrost gospodarczy, co niewiele krajów było w stanie dokonać tego w ciągu ostatnich 2 lat. Pomimo pandemii COVID-19, to Wietnam, jako jedyne państwo w Azji Południowo-Wschodniej, odnotowało przez 2 ostanie lata pozytywny wzrost gospodarczy, odpowiednio 2,9% w 2020 r. oraz 2,58% w 2021 r. Patrząc wstecz na ogólny proces rozwoju Wietnamu po „Đổi mới”, to Wietnam stale ulepsza politykę ... co jest podstawą dla analityków do demonstrowania perspektywy Wietnamu. 

Poza tym, Wietnam promuje także przyciąganie uwagi inwestorów zagranicznych w dziedzinie zielonej energii i energii odnawialnej. W roku 2021 Wietnam stał się trzecim co do wielkości rynkiem na świecie dla nowych morskich instalacji wiatrowych, stojąc zaraz za Chinami i Wielką Brytanią. 

Eksperci uważają, że w kontekście globalnych zagrożeń gospodarczych i geopolitycznych kurczenie się polityki fiskalnej i monetarnej wielu głównych gospodarek spowalnia globalny wzrost. Tymczasem w Wietnamie gospodarka dość szybko odbudowuje się dzięki terminowej zmianie przez Rząd Wietnamu przy zastosowaniu odpowiedniej strategii zapobiegania epidemii oraz przyspieszając realizację programu naprawy społeczno-gospodarczej i rozwoju. 

Ponadto, od czasu „Đổi mới”, Komunistyczna Partia Wietnamu również znacznie rozszerzyła zakres swoich stosunków zagranicznych. Według stanu na grudzień 2021 r. Wietnam nawiązał stosunki dyplomatyczne ze 189 krajami; regularnie wymieniając się delegacjami wysokiego szczebla, ustanawiając mechanizmy współpracy dwustronnej, wspierając się na forach międzynarodowych i wielostronnych oraz dzieląc się strategiami przynoszące korzyści. 

Pod koniec czerwca oraz na początku lipca Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Wietnamu Vuong Dinh Hue przewodzi wysokiej rangi delegacji Zgromadzenia Narodowego Wietnamu z oficjalną wizytą na Węgrzech, w Anglii ..

Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Wietnamu, będący na czele delegacji parlamentarnej Wietnamu, która odbędzie wizytę w krajach eropejskich, to pan Vuong Dinh Hue, urodzony w 1957 roku, doktorant na Uniwersytecie w Bratysławie na Słowacji, ekonomista finansowy, profesor i były wicepremier oraz były sekretarz Komitetu Partii Hanoi.

Wizyty te pokazują, że Wietnam przywiązuje dużą wagę do przyjaznych stosunków i współpracę z krajami europejskimi, a także otwartość i różnorodność w stosunkach zagranicznych, od dyplomacji rządowej, partyjnej po dyplomację parlamentarną oraz ludową.   

Dzięki fundamentom zdobytym na rozwoju społeczno-gospodarczym w minionym czasie, wraz z obecnym silnym, dynamicznym i kreatywnym zespołem kierowniczym Rządu, to z pewnością ten kraj, liczący ponad 100-milionów mieszkańców, wkrótce odniesie wielki sukces.

M.Zareba

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE