reklama

Silna gospodarka dźwignią Podkarpacia

Opublikowano:
Autor:

Silna gospodarka dźwignią Podkarpacia - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANE37 milionów złotych – to pieniądze, które mają ułatwiać wdrażanie pionierskich rozwiązań i poszerzyć możliwości lokalnych firm. Zabezpieczono je w ramach ogłoszonego konkursu dla działania 1.2 Badania przemysłowe, prace rozwojowe oraz ich wdrożenia typ projektu: Infrastruktura B+R Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2021 (RPO WP). Stanowią wsparcie dla przedsiębiorców stawiających na nowatorskie produkty i innowacyjne usługi.

 


Z takich  środków skorzystała już stalowowolska firma REMET. Jej główną działalnością jest produkcja i montaż konstrukcji stalowych dla przemysłu parającego się wydobyciem ropy oraz energetycznego. Obecnie firma rozszerzyła ofertę o technologię wydruku addytywnego w metalu. Rozmawiamy z Oswaldem Krasą z działu badawczo-rozwojowego.

W ramach realizacji projektu powstała kompletna infrastruktura do tworzenia prototypów z wykorzystaniem technologii additive manufacturing. Czym się to stanowisko zajmuje?

– Wymienić możemy 5 głównych obszarów:  

  1. Prototypowanie w zakresie wytwarzania proszków metali. 
     
  2. Pre-processing w zakresie przygotowywania prototypów w skali za pomocą drukarki tworzywowej z zastosowaniem stanowiska do inżynierii odwrotnej . 
     
  3. Wytwarzanie prototypów metalowych na stanowisku wyposażonym m.in. w drukarkę do wydruków  z możliwością wykorzystania własnych proszków metali i urządzenie do obróbki wykańczającej. 
     
  4. Możliwość łączenia prototypów z wykorzystaniem urządzenia do spawania laserowego oraz przeprowadzania procesów obróbki cieplnej. 
     
  5. Kontrola jakości prototypów wykonywana na trzech niezależnych stanowiskach. Pierwsze stanowisko wyposażone w  mikroskop skaningowy do badania składu chemicznego, wielkości i kształtu cząstek, oceny mikrostruktury. Kolejne stanowisko do badania drgań własnych oraz frequency response, badanie wilgotności i gęstości materiałów. Trzecie stanowisko służące do badania modułu Younga metodą nieniszczącą.  

Co kupiono dzięki dotacji? 

– Zakupiliśmy komorę laboratoryjną wraz z niezbędnymi instalacjami zapewniającymi prawidłowe środowisko pracy dla pozyskanej infrastruktury.

Są to: najnowocześniejsza na rynku drukarka 3D do metalu, pierwszy w Polsce atomizer do proszków metalicznych oraz cały szereg urządzeń i maszyn wspierających produkcję addytywną oraz umożliwiających kompleksowe badania nad materiałami i procesami wytwórczymi.

Laboratorium zostało wyposażone m.in. w mikroskop skaningowy o jednym z największych na rynku polu skanowania próbek, przesiewarkę ultradźwiękową umożliwiającą separację proszków o wybranej frakcji, piec do obróbki cieplnej pracujący w temperaturze do 1200°C, stację do spawania laserowego i maszyny do obróbki mechanicznej wydrukowanych detali. 

 

Fundusze Europejskie na Podkarpaciu: Silna gospodarka dźwignią regionu
fot. ze zbiorów firmy REMET SA Atomizer ATO ONE.


Na czym polega nowatorstwo Państwa projektu, jakie nowe możliwości daje?   

– Nasze laboratorium swoją innowacyjność zawdzięcza elastyczności i niezależności. Elastyczność realizowana jest przez zastosowanie drukarek o bardzo krótkim czasie przezbrojenia, co ma szczególne znaczenie przy zmianie rodzaju materiału.

Początkowo na rynku oferowane były maszyny, w których proces przezbrojenia trwał około tygodnia. U nas trwa to kilka godzin. Niezależność pozyskaliśmy dzięki zastosowaniu laboratoryjnego atomizera do wytwarzania proszków metalowych.

Umożliwia on wytwarzanie niestandardowych proszków o indywidualnym składzie chemicznym. Firmy zajmujące się atomizacją proszków nie są zainteresowane produkcją małych ilości nietypowego rodzaju proszku z uwagi na wysokie koszty przezbrojenia, z którym wiąże się konieczność dokładnego czyszczenia całej instalacji. Na życzenie klienta możemy wyprodukować proszek o dedykowanym składzie chemicznymi zastosować go do wytworzenia prototypu.

Czym firma wyróżnia się na tle konkurencji?

– Nasza firma specjalizuje się w wytwarzaniu konstrukcji dla przemysłu Oil&Gas. Przy pomocy dotacji unijnych rozwinęliśmy naszą infrastrukturę badawczą, pozyskaliśmy wiedzę i nowe doświadczenia. Technologia additive manufacturing uzupełnia dotychczasowe technologie wykorzystywane w firmie Remet S.A. i otwiera drogę do dalszego rozwoju technologicznego.

Wprowadzając nową technologię wytwarzania chcemy poszerzyć naszą gamę odbiorców o branże automotive i aerospace. To co wyróżnia nas spośród dotychczasowej konkurencji to dynamiczny rozwój w zakresie technologii additive manufacturing. Krajowa konkurencja jeszcze jej nie stosuje. Nasi klienci to w większości światowe korporacje, które w swojej strukturze posiadają również firmy produkujące drukarki 3D do metalu. Aby utrzymać się w tempie światowego rozwoju musimy uczyć się nowych technologii i być przygotowanym na sytuację, w której nastąpi przejście z konwencjonalnego sposobu produkcji na additive manufacturing.

Takie duże zmiany technologiczne miały miejsce w historii już kilkakrotnie, dokonywały się w kolejnych rewolucjach przemysłowych, tj. przejście z maszyn konwencjonalnych na maszyny sterowane numerycznie, aż do przemysłu 4.0. Analiza zmian wskazuje, że produkcja będzie zmierzać w kierunku coraz bardziej precyzyjnych konstrukcji o nowych funkcjonalnościach, przy wytwarzaniu których niezbędne będą nowe rozwiązania. Podejście i umiejętność konstruktorów do wykorzystania nowych technologii będą miały główny wpływ na dynamiczny rozwój technologii drukowania. Nasza koncepcja to tworzenie prototypów jako usługi dla korporacji z branży głównie automotive,  aerospace , w których przeprowadzenie własnych badań i pozyskanie infrastruktury dla wytwarzania pojedynczych prototypów wiąże się ze spełnieniem wielu procedur, co jest kosztowne i bardziej czasochłonne od  realizacji tych zadań w kooperacji.  

Naszą unikatową cechą na skalę światową jest posiadanie możliwości wytwarzania prototypów zarówno w dziedzinie materiałowej, czyli wytwarzania proszków oraz drukowania z nich prototypów geometrycznych. Wiemy, że w województwie podkarpackim jest firma z branży lotniczej posiadająca kilka drukarek do metalu, lecz będzie je wykorzystywać na własne potrzeby. Nasza oferta jest skierowana do wszystkich odbiorców, firm tuningowych, konstruktorów i instytutów naukowych nie posiadających podobnej infrastruktury. 

 

Fundusze Europejskie na Podkarpaciu: Silna gospodarka dźwignią regionu
fot. ze zbiorów firmy REMET SA Drukarka do metalu FLEX 350 DMP.


Motto firmy to WYKONAMY DLA CIEBIE TO, CZEGO INNI NIE POTRAFIĄ. Dla REMET nie ma ograniczeń?  

– Nasze motto nie jest nowe, ale dzięki pozyskiwaniu nowych technologii cały czas jest aktualne.  Dzięki naszym badaniom, inwestycjom, zaangażowaniu Zarządu Remet S.A. w ciągły rozwój przekraczamy bariery, dążymy do realizacji rzeczy niewykonalnych dla wielu przedsiębiorstw. 

Budując koncepcję naszego laboratorium chcieliśmy pozyskać wyjątkowe rozwiązania, takie jak możliwość wytworzenia własnych proszków metali do budowy prototypów spełniających bardzo nietypowe funkcje. 

 

Fundusze Europejskie na Podkarpaciu: Silna gospodarka dźwignią regionu
fot. ze zbiorów firmy REMET SA Drukarka tworzywowa Figure 4.


Pomogła w tym dotacja unijna. 

– Realizujemy już ósmy projekt z dotacją i jesteśmy zainteresowani dalszym rozwojem z wykorzystaniem środków z funduszy europejskich.  Badania i rozwój to inwestycja w przyszłość, jak lokata na długi okres. Na ogół są to działania czasochłonne i kosztowne, co powoduje że nie wszystkie firmy na to stać, choć posiadają duży potencjał ludzki. W Polsce mamy bardzo dobre kadry inżynieryjne, czego dowodem jest wiele osiągnięć naszych rodaków w koncernach zagranicznych, jak np. BMW. 

Skąd wziąć dofinansowanie?

30 kwietnia rusza kolejny nabór wniosków dla innowacyjnych przedsiębiorców. Potrwa do 28 sierpnia. Środki można pozyskać na infrastrukturę niezbędną do działalności badawczo-rozwojowej (B+R). Więcej informacji na stronie www.rpo.podkarpackie.pl w zakładce „Nabory wniosków”.
 

Publikacja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE