Bez OC nie pojedziesz
Nieważne, jak daleko chcesz wyjechać swoim autem, zawsze musisz mieć aktualne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) samochodu. Jest to obowiązkowa polisa, którą po wykupieniu przypisuje się do konkretnego pojazdu, a nie do kierowcy. Jej podstawową rolą jest zabezpieczenie pokrycia ewentualnych szkód, które nastąpią w wyniku kolizji drogowej lub wypadku wyrządzonych ubezpieczonym samochodem.
Szczegółowy zakres takiej polisy zawsze warto dokładnie sprawdzić w klauzulach umownych podpisywanych z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym. Ubezpieczenie OC daje szeroką ochronę, na przykład także w sytuacji wyrządzenia szkody osobie lub innemu mieniu niż pojazd. Dlatego bez niego nie można poruszać się autem po drogach.
Wobec tego, bez względu na to, czy kupujesz używany samochód od osoby prywatnej, czy też auto z komisu, sprawdź OC pojazdu. Jeśli czy od dawna poruszasz się tym samym środkiem lokomocji, kontroluj ważność polisy. Dzięki temu unikniesz mandatów i innych kar.
Ceny składek OC idą w górę!
Składki na ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej samochodu nie należą do najniższych. Zazwyczaj jest to wydatek rzędu kilkuset złotych. Wszystko zależy od kwestii dotyczących pojazdu oraz jego właściciela. Podczas wyceny brane są pod uwagę takie aspekty, jak m.in.
- marka i model samochodu,
- pojemność silnika,
- rodzaj paliwa,
- dodatkowe zabezpieczenia antykradzieżowe,
- wiek i bezszkodowa jazda właściciela pojazdu.
Nie przepłacaj! Możesz zaoszczędzić na OC
Na szczęście istnieje kilka sposobów, które pozwalają zaoszczędzić na OC nawet przy szalejącej inflacji.
Zakup tańszego w utrzymaniu auta
Im większa pojemność silnika, im droższa marka i im starszy samochód, tym większe są nie tylko koszty jego eksploatacji, ale także ubezpieczenie OC. Chcesz zaoszczędzić na składkach? Sprawdź, jakie marki Twój ubezpieczyciel zalicza do kategorii luksusowych. Na pewno za polisę Lamborghini zapłacisz nawet dwa razy więcej niż za Dacię. Po drugie weź pod uwagę pojemność silnika. Jeśli nie potrzebujesz auta na długie trasy, a jedynie do jazdy po mieście, ten mniej potężny wystarczy. I na końcu weź pod uwagę rok produkcji samochodu. Nie musisz od razu iść do salonu, ale im młodszy będzie pojazd, tym mniej zapłacisz za OC.
Zgłoszenie współwłaściciela pojazdu
Nie jest tajemnicą, że młodzi kierowcy płacą więcej za ubezpieczenie OC. Wynika to z obserwacji towarzystw ubezpieczeniowych. Okazuje się, że brak doświadczenia za kierownicą prowadzi do częstszego wyrządzania kolizji, a młodość sprzyja brawurowej jeździe. Kierowcy, którzy dopiero co odebrali prawo jazy, nie mogą też liczyć na zniżki. Dlatego najprostszym sposobem w takiej sytuacji jest zgłoszenie bardziej doświadczonego kierowcy na współwłaściciela auta. Najczęściej korzystają na tym dzieci, których jeden z rodziców może pochwalić się bezwypadkową jazdę i maksymalną wysokością zniżek.
Mała miejscowość = większe zniżki
Czy wiesz, że mieszkaniec Rzeszowa zapłaci za OC samochodu więcej niż ten, który mieszka w Kolbuszowej? To dlatego, że ubezpieczyciel bierze pod uwagę również miejsce zamieszkania. Im mniejsza miejscowość, tym niższa składka. Dlatego też, jeśli mieszkasz w małym miasteczku, podaj te dane do zawarcia polisy. Bez względu na to, czy Twój adres zameldowania jest taki sam. W ten sposób możesz zaoszczędzić nawet 100-200 złotych.
Bezpieczne miejsce parkingowe + pakiet AC
Parkowanie pod blokiem na pewno nie obniży składki OC. Ale za to za garażowany pojazd zapłacisz mniej. Dlaczego? Ponieważ samochód znajduje się w miejscu uznawanym za bezpieczne, z dala od ewentualnych aktów wandalizmu. Niestety, często ta opcja jest brana pod uwagę tylko przy zakupach pakietu OC i AC. Czasami jednak warto ją rozważyć, bo wbrew pozorom zdarza się, że wykupując dodatkowe ubezpieczenie, możesz wiele zaoszczędzić.
Płatność ratalna
Ostatecznie, jeśli żadna z powyższych opcji do Ciebie nie pasuje, a nie stać Cię od razu na wydatek za całą polisę, rozważ zakup ratalny. OC na raty kupisz na rankomat.pl i znajdziesz tam oferty już od kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Dzięki temu nie musisz martwić się, że nie będzie Cię stać na ubezpieczenie samochodu, nawet gdy składki znów wzrosną.
Pamiętaj, by zachować ciągłość polisy OC. Jeśli zmieniasz towarzystwo i wypowiadasz poprzednią umowę, nie zwlekaj z zakupem ubezpieczenia. Nawet za jeden dzień przerwy grożą Ci wysokie kary ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).