Reklama

Jakie książki o wikingach warto przeczytać?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Jakie książki o wikingach warto przeczytać? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

PROMOWANE Wikingowie byli nie tylko waleczni, ale także żądni przygód. Byli jednymi z pierwszych odkrywców nieznanych lądów, docierali do najdalszych zakątków ówczesnego świata na długo przed wyprawami żeglarzy państw kolonialnych. Ród skandynawskich wojowników dał początek wielu legendom i opowieściom. Niektóre z nich są wytworami wyobraźni ich autorów, inne, faktograficzne, przedstawiają historię tego niezwykłego ludu. Po jakie lektury warto sięgnąć, aby poznać historię dawnych wojowników? Jakie książki porywają swoją wielowątkową fabuła i wciągają w wir przygód?

Fakty i mitologia

Książki o wikingach stanowią doskonały wstęp do wiedzy o ich historii. Nie byli bowiem mitycznymi postaciami, ale ludźmi z krwi i kości, którzy siali postrach. Dlaczego? Tego dowiedzieć się można z książki Philipa Parkera Furia ludzi północy. Dzieje wikingów. Pięknym językiem opowiedziana historia wikingów od czasu pierwszych drobnych wypraw po największe podboje z użyciem całej armii. Z książki Parkera dowiedzieć się można także o losach dalekich wypraw przez Atlantyk tych pierwszych, niestrudzonych odkrywców.

Kim Hjardar w książce Wikingowie. Najeźdźcy z północy także przedstawia faktograficzną historię wikingów, ich podbojów i rozwoju kultury. W książce Wielkie ludy przeszłości. Wikingowie Christiana Hilla spotkać można młodego wikinga, który w barwnej historii przedstawi niezwykłą cywilizację, której jest członkiem. Pośród okrucieństw i barbarzyństwa stworzyli niezwykłe społeczeństwo, bogatą mitologię, a także wiedli niejednokrotnie całkiem zwyczajne życie, bawili się, kochali, opiekowali najbliższymi i dbali o ich dobro.

Powieści o zapachu morza

Wikingowie to nie tylko historia, ale także inspiracja. Wikingowie byli najbardziej wolnymi ludźmi, jakich można sobie wyobrazić. Nie znali granic. Seria książek Bertranda Cornwella Wojny wikingów przenosi czytelnika do świata płynącego krwią, której zapach miesza się ze słoną bryzą. Nawet niezłomni i niezwyciężeni wikingowie musieli toczyć boje w obronie tego, co do nich należało. Jednak obok wojen w grę czasami wchodzi także polityka i sprytne intrygi, knowania.

Walka o honor i chęć ukarania zdrajców zostały ukazane w powieści Daniela Komorowskiego Czas chaosu. Furia wikingów. Inną godną polecenia pozycją przenoszącą czytelnika wiele stuleci wstecz jest powieść znakomitego autora powieści dla dzieci Martina Widmarka, Wilcze serce. Opowieść, mimo że skierowana do młodszych czytelników, z pewnością przypadnie do gustu także dorosłym. Jest to historia o oddaniu, poświęceniu i wielkiej przyjaźni, która dodaje sił. Wyczerpująca wyprawa pełna jest przygód i niebezpieczeństw, a czytelnik na każdej stronie odkrywa kolejne tajemnice świata wikingów i ich mrocznej historii.

Dzięki książkom o wikingach możemy cofnąć się w czasie i odkryć świat tak barbarzyński, jak romantyczny, pełen nieznanej nam harmonii, świat, w którym honor i oddanie idą w parze z chęcią podboju nowych ziem i łupienia bogactw. Dzięki nim można doświadczyć podróży w czasie i poczuć nieskrępowana wolność wikingów.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE