reklama

Ile zarabia doradca kredytowa i czy opłaca się za niego płacić?

Opublikowano:
Autor:

Ile zarabia doradca kredytowa i czy opłaca się za niego płacić? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANEDoradcy kredytowej mogą pomóc przy wyborze najlepszego kredytu gotówkowego, samochodowego lub hipotecznego. Opinie na temat współpracy z doradcami kredytowej są jednak skrajnie różne. Czy zatem opłaca się powierzyć doradcy wybór kredytu? Na czym i ile zarabia doradca kredytowy i ostatecznie – jak wybrać najlepszy kredyt samemu?

Doradca kredytowy – podstawowe cele współpracy

Współcześnie istnieje tak wiele różnych ofert kredytów, że porównanie ich wszystkich ze sobą jest faktycznie utrudnione. Skutecznie pomagają w tym takie rozwiązania, jak porównywarki kredytów. Można się o tym przekonać, sprawdzając chociażby kredyt konsolidacyjny – ranking ofert. Jednakże szukając zastrzyku gotówki, wiele osób wciąż decyduje się na współpracę z doradcą kredytowym. Głównym zadaniem doradcy jest fachowa pomoc przy wyborze odpowiedniej oferty kredytu. Osoba zatrudniona na tym stanowisku na bieżąco analizuje wszystkie propozycje banków. Na samym początku współpracy dokonuje rozeznania w zakresie indywidualnych potrzeb klienta. To od nich ostatecznie zależy to, na jaki kredyt należy się zdecydować.

Zadania doradcy kredytowego i obszary, w których może pomóc

Doradca kredytowy ma na celu dobro klienta, dobierając dla niego właściwą propozycję. Na tym nie kończy się jednak jego rola. Po wybraniu interesującego produktu pomaga klientowi przez przejście wszystkich etapów ubiegania się o kredyt. W związku z tym załatwia część formalności, dopilnowuje porządku w dokumentacji, jest obecny przy zawieraniu umów przedwstępnych i wykonywaniu innych potrzebnych zadań. Jego rola tym bardziej jest dostrzegalna, im większej liczby procedur wymaga dany kredyt. Przykładowo, w trakcie ubiegania się o kredyt hipoteczny profesjonalny doradca kredytowy powinien wspomóc swego klienta w rozmowach z deweloperem (w przypadku mieszkań z rynku pierwotnego) lub spółdzielnią, a także przy kwestiach związanych z weryfikacją i wpisami do księgi wieczystej nieruchomości.

Ile zarabia doradca kredytowy? Kontrowersje związane z konfliktem interesów

Z pewnością nie można tego powiedzieć o wszystkich doradcach kredytowych, ale do jednych z częściej pojawiających się wątpliwości klientów zaliczyć należy kwestię konfliktu interesów. Na czym to polega? Aby odpowiedzieć na to pytanie, wystarczy sprawdzić, na czym zarabia osoba na takim stanowisku. W zdecydowanej większości przypadków doradcy kredytowi pobierają wynagrodzenie prowizyjne. Spotkać się można także z mieszanym sposobem wynagrodzenia – stałym i prowizyjnym dodatkowo. Tak czy inaczej – prowizja uzyskiwana jest od sprzedanego kredytu. Kredyt na wyższą kwotę to z reguły wyższa prowizja dla doradcy i analogicznie odwrotnie. W praktyce oznacza to, że doradca kredytowy może wcale nie działać zupełnie bezinteresownie, mając na względzie wyłącznie dobro klienta. Może próbować przeforsowywać oferty kredytów, które wcale nie są najbardziej korzystne dla potencjalnych kredytobiorców, ale za które otrzyma sowite prowizje. Ile mogą one wynosić? To zależy. Szacuje się, że w większych miastach prowizja doradcy kredytowego za sprzedaż kredytu hipotecznego na kwotę ok. 500 tysięcy złotych może wynosić od kilku tysięcy złotych nawet do kilkunastu tysięcy.

Jeżeli nie doradca, to kto? Jak wybrać najlepszą ofertę kredytu?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest jednoznaczna – jeżeli nie ufa się doradcy kredytowemu, trzeba wziąć sprawy we własne ręce. Posiłkować warto się wspomnianymi powyżej porównywarkami kredytów, które przedstawiają szereg różnych ofert. Analizując je, należy wziąć pod uwagę wysokość oprocentowania nominalnego, prowizji, wszelkich dodatkowych opłat oraz ewentualnego ubezpieczenia. Polisa zwykle nie jest obligatoryjna, dlatego warto dokładnie przekalkulować opłacalność jej zakupu. Od jakiegoś czasu kredytodawcy zobligowani są do przedstawiania wskaźnika RRSO, czyli Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania. To bardzo ważna poszlaka, przy wyszukiwaniu najlepszej oferty kredytu, ponieważ obrazuje nie tylko oprocentowanie, ale także dodatkowe opłaty. Bywa jednak i tak, że nie wszystkie są w niewłączone. Wobec tego warto polecić w gruncie rzeczy najbardziej żmudną, ale też najbardziej efektywną metodę weryfikację. Wybierając jakikolwiek kredyt, trzeba zapoznać się z regulaminem oferty oraz Tabelą Opłat i Prowizji (TOIP). To w tych dokumentach zawarte będą wszystkie potrzebne dane do stwierdzenia, czy propozycja banku faktycznie jest atrakcyjna, czy tylko w ten sposób reklamowana.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE