Do czego służą sterowniki programowalne

Opublikowano:
Autor:

Do czego służą sterowniki programowalne - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANE Nowoczesna automatyka przemysłowa wykorzystuje wiele maszyn i urządzeń technologicznych, wykonujących złożone działania i procesy. Automatyczne mechanizmy najczęściej sterowane są za pomocą programowalnych sterowników logicznych (PLC), czyli mikroprocesorowych układów. Każde tego typu urządzenie posiada własny język programowania, w którym zapisany jest algorytm służący do kontroli danej maszyny.

Role sterownika PLC

Logiczne sterowniki programowalne są stworzone do sterowania urządzeniem. Przede wszystkim wykonują polecenia użytkownika, które są napisane w formie programu. Program musi zawierać dokładny algorytm działania maszyny krok po kroku - dzięki temu sterownik może na podstawie napisanego kodu wysłać odpowiednie sygnały do silników, siłowników  i innych elementów wykonawczych zamontowanych w urządzeniu. W ten sposób dana maszyna wykonuje odpowiednią pracę, zgodnie z instrukcjami od użytkownika. Ponadto sterowniki PLC rejestrują pomiary z analogowych oraz cyfrowych mierników, zapisują dane oraz mogą transmitować informacje za pomocą modułów przekaźnikowych. 

Działanie i zalety sterownika programowalnego

Kluczową częścią sterownika PLC jest napisany przez użytkownika program, który jest algorytmem mówiącym urządzeniu krok po kroku, jakie czynności powinno wykonać. Określa się to jako pracę cykliczną sterownika, czyli wykonywanie kolejno rozkazów w takim zestawieniu, jak zostały zapisane w kodzie. Zalety sterowników programowalnych wykorzystuje w pełni automatyka przemysłowa, a także wiele innych dziedzin. Sama konfiguracja tych urządzeń, jak i dostosowanie ich do maszyny są prostymi i nieskomplikowanymi procesami. Kolejną ich zaletą jest wysoka niezawodność, czym górują nad zwykłymi komputerami - ulegają awarii i zawieszają się o wiele rzadziej w porównaniu z komputerami PC. Sterowniki PLC gwarantują zatem spokój, bezpieczeństwo i stabilność pracy. Również silnym atutem sterowników PLC jest ich niewielka cena. Ponadto, te sprzęty są uniwersalne i funkcjonalne - do danego modelu sterownika można dodawać wiele wejść i wyjść tak, aby mógł sterować dowolnymi maszynami. 

Zastosowanie PLC

Jedną z dziedzin, gdzie szeroko używane są urządzenia PLC, jest automatyka przemysłowa. Sterowniki programowalne stanowią bardzo ważną część obrabiarek CNC oraz linii produkcyjnych. Stosuje się je wszędzie tam, gdzie w grę wchodzi automatyzacja produkcji oraz procesów. Ma to znaczenie na przykład podczas pakowania i sortowania produktów (również spożywczych), czy wytwarzania jednakowych komponentów na masową skalę. W inteligentnych budynkach PLC sterują klimatyzacją, działaniem rolet oraz alarmów przeciwpożarowych. Praca przepompowni, wind towarowych, a także urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych również byłoby bardzo ograniczona i powolna bez programowalnych sterowników.

Podsumowując, logiczne sterowniki programowalne są niezbędnym elementem w przemyśle, a także w codziennym życiu. Ich rozwój sprawia, że są używane coraz częściej, również do sterowania urządzeniami w gospodarstwach domowych. Niezawodność i prostota działania sprawiają, że stanowią jedno z najbardziej popularnych urządzeń do sterowania maszynami.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE