Śląsk od wielu lat jest regionem, w którym umiejscowione są najbardziej liczne i prężnie działające ośrodki przemysłowe w Polsce. Nic zatem dziwnego, że właśnie tu znajduje się największe skupisko różnorodnych magazynów do wynajęcia. Są to powierzchnie małe, średniej wielkości, ale także duże kompleksy wyposażone w ogromne hale magazynowe. Wybór jest więc duży, dlatego też, o magazyn do wynajęcia na Śląsku nie jest trudno.
Centrum magazynowe koło Katowic
Osoby pragnące wynająć magazyn blisko Katowic, powinny zainteresować się Śląskim Centrum Logistycznym, które w swojej ofercie ma małe i średniej wielkości hale do wynajęcia. Poza tym udostępnia także powierzchnie produkcyjne oraz biurowe. Powierzchnie biurowe wykonywane są nawet na indywidualne zamówienie klienta i zgodnie z jego projektem.
Jak wiadomo, lokalizacja ma szczególne znaczenie dla najemcy. W przypadku Śląskiego Centrum jest bardzo dogodna, znajduje się ono bowiem w Sosnowcu, w odległości 17 kilometrów od centrum Katowic. A co ważne, najemcy nie muszą się martwić o połączenie z najważniejszymi miastami Europy, zapewnia je bowiem dogodna infrastruktura drogowa. Poza tym, że w pobliżu przebiegają ważne arterie komunikacyjne, z magazynów łatwo jest też dostać się do katowickiego portu lotniczego.
Bardzo korzystne jest również połączenie z Katowicami, co ma niebagatelne znaczenie dla pracowników mieszkających w tym mieście. Położenie zaś blisko stacji kolejowej umożliwia dostęp do składów pociągowych.
W chwili obecnej centrum magazynowe koło Katowic dysponuje dwoma magazynami, których łączna powierzchnia wynosi około 35 000 m kw. Są to hale o wysokości 10 m z posadzką, która wytrzymuje bez problemu obciążenie rzędu 5 t/ m kw. Bezpieczeństwo w magazynie zapewnia wyposażenie przeciwpożarowe, w tym klapy dymowe i system tryskaczy. Nie brakuje również nowoczesnych zabezpieczeń, takich jak np. system monitoringu wizyjnego, regulacja temperatury czy monitoring wilgotności.
Trzeba dodać, że w planach dewelopera, którym jest Biuro Inwestycji Kapitałowych (BIK), znajduje się dalsza rozbudowa Centrum Logistycznego. Ma ono bowiem zostać poszerzone o kolejne dwa magazyny, których powierzchnia całkowita wyniesie 27 900 m kw.
Funkcje Śląskiego Centrum Logistycznego
Śląskie Centrum Logistyki działa od 1989 roku. Początkowo służyło utworzeniu wolnego obszaru celnego i zarządzaniu portami śródlądowymi w Gliwicach i Kędzierzynie-Koźlu.
Obecnie pełni trzy podstawowe funkcje:
- logistyczne, które poza magazynowaniem obejmują transport, przeładunki, zarządzanie zapasami i realizację zamówień
- pomocnicze, typu spedycja, obsługa celna, wynajem kontenerów, palet, usługi informatyczne czy promocja i marketing
- dodatkowe, np. wynajem powierzchni biurowych, dostarczanie mediów oraz wszelkie usługi gastronomiczne, bankowe, księgowo-rachunkowe, parkingowe itp.
Podsumowując trzeba powiedzieć, że dziś Śląskie Centrum Logistyki to marka znana nie tylko na polskim rynku. Prężny rozwój, nowatorskie rozwiązania logistyczne, a z drugiej strony dbałość o maksymalną satysfakcję partnerów biznesowych to ważne argumenty, które przemawiają za wynajęciem magazynu właśnie w tym miejscu. Każdy najemca, któremu zależy na prężnym rozwoju swojego przedsiębiorstwa, powinien więc rozważyć tę ofertę.