Reklama

Dieta przy nietolerancji laktozy

Opublikowano:
Autor:

Dieta przy nietolerancji laktozy - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANE Nietolerancja laktozy jest często spotykana. Dieta przy całkowitym lub częściowym problemie nietrawienia tego cukru jest wręcz konieczna, aby układ pokarmowy funkcjonował w sposób prawidłowy. Wyzwaniem okazuje się wyeliminowanie produktów zawierających laktozę z diety, ponieważ wiele z nich bazuje głównie na nabiale.

Czy nietolerancja laktozy to pożegnanie się z mlekiem na zawsze?


Nadwrażliwość pokarmowa, w przypadku tego dwucukru, jest ściśle powiązana z tym, co i w jakich ilościach spożywamy. Nietolerancja laktozy to rezultat niedoboru enzymu laktazy, który pozwala rozkładać laktozę na cukry proste takie jak glukoza i galaktoza. Oczywiście objawia się to tym, że laktoza, która nie została strawiona, powoduje problemy ze strony układu pokarmowego. Zazwyczaj doskwiera nam wtedy wzdęty brzuch, gazy, biegunka, czy przelewanie się treści w jelitach. Dla jednej osoby z nietolerancją strawienie mlecznej czekolady będzie przebiegało łagodniej, niż u drugiej, która również słabo trawi laktozę. Wykrycie nietolerancji laktozy nie jest zatem skazaniem siebie na życie bez mleka, ale raczej zwróceniem uwagi na to, jak czujemy się po posiłkach, które zawierają laktozę i ile laktozy zawierają. Decydując się na całkowitą eliminację mleka z diety, możemy zastąpić je roślinnymi odpowiednikami. Nabiał zawiera duże ilości wapnia, które jest nam niezbędne, zatem usuwając go z diety, pamiętajmy o spożywaniu ziaren, orzechów, świeżych owoców oraz roślin strączkowych — te produkty są bogate w wapń. Zwracanie uwagi na skład produktów jest dobrym nawykiem, ale może okazać się męczące. Możesz zatem skorzystać z oferty diety pudełkowej bez laktozy i cieszyć się lepszym samopoczuciem.

Czego unikać w diecie bezlaktozowej?


W przypadku produktów, które są przetworzone, istotne jest czytanie ich składów. Choć zalecane jest umiarkowane korzystanie z ich dobrodziejstw, wyrobienie w sobie nawyku sprawdzania listy składników, przyniesie nam dobre rezultaty. Najmniej oczywiste produkty takie jak pieczywo, sosy proszkowane, pasztety, chipsy, wędliny oraz leki mogą zawierać laktozę. W pierwszej kolejności powinniśmy mocno ograniczyć lub całkowicie usunąć ze swojego jadłospisu mleko, jogurty, sery żółte i pleśniowe, twaróg, masło, śmietanę, lody i czekoladę. Wspomóc możemy się etykietą produktu — jeśli na opakowaniu zauważymy symbol przekreślonej butelki z mlekiem, to znak, że produkt jest bezpieczny dla osób z nietolerancją laktozy.

Zalety i wady diety przy nietolerancji laktozy


Na pewno jednym z plusów stosowania diety niezawierającej laktozy jest ogólna poprawa samopoczucia. Szczególnie zaobserwują to osoby, które niezbyt dobrze tolerują nabiał, ale również każdy z nas. Wygląd skóry przechodzi pozytywne zmiany, brzuch staje się bardziej płaski, bóle migrenowe łagodnieją. Usunięcie nabiału z diety nie jest pozbawione wad. Musimy liczyć się z tym, że zapotrzebowanie na witaminy z grup A, B, D, K, a także cynk, magnez i wapń, będziemy musieli uzupełnić poprzez jedzenie produktów bogatych w te składniki lub dodatkową suplementację. Jeśli obawiamy się, że nie zaspokoimy dziennego zapotrzebowania na witaminy i minerały, strzałem w dziesiątkę będzie tutaj dieta pudełkowa https://afterfit-catering.pl/opole/. Niedostatecznie poświęcony czas na sprawdzanie, które produkty są dla nas odpowiednie, może przynieść negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia, mimo eliminacji laktozy. Trudno jest całkowicie pozbyć się laktozy z diety, ale w obecnych czasach jest to dużo łatwiejsze zadanie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE