Reklama

5 sposobów, by za OC zapłacić jeszcze mniej!

Opublikowano: ndz, 26 sty 2020 08:54
Autor:

5 sposobów, by za OC zapłacić jeszcze mniej! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

PROMOWANE Koszty korzystania z samochodu to nie tylko paliwo, naprawy i przeglądy. To także ubezpieczenie OC, które musi posiadać każdy właściciel pojazdu. Ceny takich polis mogą być wysokie, ale składkę na OC można obniżyć. Oto 5 sprawdzonych sposobów!

Wszystkie samochody podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu OC, czyli odpowiedzialności cywilnej. Za brak ważnej polisy właścicielowi czy właścicielom pojazdu grożą wysokie kary, które w 2020 roku wynoszą od 1040 złotych do nawet 5200 złotych w zależności od czasu pozostawania bez ważnej polisy OC.

Zakres ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest taki sam u każdego ubezpieczyciela, co wynika z przepisów prawa. Polisa ta ma na celu chronić ubezpieczonego przed roszczeniami ze strony poszkodowanych w wywołanych przez niego zdarzeniach drogowych – wtedy odszkodowanie wypłaca ubezpieczyciel.

Chociaż OC trzeba posiadać i ma ono zawsze taki sam zakres ochrony, to jednak firmy ubezpieczeniowe mogą dowolnie ustalać jego wysokość. Rozbieżności w cenach pomiędzy różnymi ubezpieczycielami mogą być naprawdę bardzo duże i wynosić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Na szczęście, istnieje kilka sposobów na to, aby zmniejszyć koszt ubezpieczenia OC. Przedstawiamy 5 skutecznych pomysłów, które warto wypróbować, by kupić OC jeszcze taniej!

1. Porównaj oferty OC u wszystkich ubezpieczycieli

Towarzystwa ubezpieczeniowe stosują różne metody obliczania składek na OC. Mogą zatem zaproponować swoim klientom różne kwoty ubezpieczenia. Aby dowiedzieć się, gdzie można zapłacić za nie najmniej, warto wykonać kalkulację wysokości OC.

W celu sprawdzenia kosztów ubezpieczeń u różnych towarzystw, można udać się do agenta ubezpieczeniowego. Można także skorzystać z internetowych kalkulatorów OC, które pozwalają na wykonanie kalkulacji w dowolnym momencie.

Kalkulacja jest darmowa i indywidualna – w efekcie można otrzymać wiarygodne wyniki, na podstawie których wybranie taniego OC jest naprawdę bardzo proste!

2. Kup tani w ubezpieczeniu samochód

Na część czynników, które warunkują koszt kupna OC, mamy wpływ. Wśród nich znajduje się samochód przeznaczony jest do ubezpieczenia.

Ubezpieczyciele będą wymagali wyższej kwoty OC za te pojazdy, które stwarzają większe zagrożenie wywołania zdarzenia drogowego, na przykład mogą być to:

 • samochody marek Audi, BMW, Volkswagen

 • samochody posiadające większą pojemność silnika

 • samochody starsze, które mogą popsuć się na drodze

 • Różnice cenowe pomiędzy najtańszymi a najdroższymi w ubezpieczeniu samochodami mogą wynosić nawet około 40-50 proc., dlatego też każdy oszczędny kierowca powinien pamiętać o tym, by wybrać dla siebie auto, które nie będzie drogie w ubezpieczeniu.

  Jak można przekonać się, czy za ubezpieczenie OC pojazdu zapłacimy dużo? W tym celu najlepiej wykonać wyliczenia w kalkulatorze on-line!

  3. Ustanów współwłasność na pojeździe

  Gdy zaproponowana przez ubezpieczyciela kwota polisy OC jest wysoka, warto także pomyśleć o ubezpieczeniu go z inną osobą, która posiada zniżki. W tym celu koniczne jest ustanowienie współwłasności na pojeździe.

  Z takiej metody na obniżenie OC bardzo często korzystają młodzi kierowcy, którzy nie posiadają jeszcze żadnych zniżek, a ubezpieczyciele stosują w ich przypadku wysokie kwoty OC. Wówczas pojazd ubezpieczyć można z rodzicem czy dziadkiem.

  4. Podróżuj bez wypadków

  Dzięki zniżkom za bezszkodową jazdę ubezpieczenie OC może być tańsze o ponad połowę!

  Aby otrzymać taką właśnie obniżkę, należy podróżować bezpiecznie. Ci kierowcy, którzy nie spowodowali żadnego wypadku w danym roku, mogą otrzymać atrakcyjną zniżkę, która wynosi najczęściej od 10 do 20 proc. Rośnie ona z roku na rok, aby następnie dać wysokość nawet do 60 proc.

  Gdy kierowca spowoduje zdarzenie drogowe, wtedy traci zdobytą w uprzednim roku zniżkę. Można jednak się przed tym ochronić, wykupując specjalne ubezpieczenie ochrony zniżek.

  5. Skorzystaj z atrakcyjnych zniżek

  Bardzo często firmy ubezpieczeniowe proponują swoim klientom różnego rodzaju zniżki i promocje – dzięki nim można zapłacić za ubezpieczenie znacznie mniej!

  Wśród najczęściej proponowanych obniżek znajdują się:

  • zniżki przy zakupie pakietu ubezpieczeń, na przykład innych ubezpieczeń komunikacyjnych (AC, NNW, Assistance), a także ubezpieczeń na życie, ubezpieczeń domu i mieszkania

 • zniżki przy wykupie całego ubezpieczenia bez rozbijania go na raty – opłacenie składki w całości pozwoli na zaoszczędzenie nawet 10-15 proc. ceny polisy

 • zniżki przy zakupie ubezpieczenia przez internet – wynoszą do około 10 proc. kwoty

 • zniżki za zapłatę kartą debetową lub kredytową zamiast gotówką

 • zniżki za kody promocyjne u wybranych ubezpieczycieli

 • Podsumowując, jeśli ubezpieczenie OC jest za drogie, warto pamiętać o tych właśnie poradach. Dzięki nim za polisę można zapłacić jeszcze niższą cenę. Oszczędności mogą wynieść wtedy nawet ponad tysiąc złotych!

  UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
  wróć na stronę główną

  Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

  e-mail
  hasło

  Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE