Na terenie województwa podkarpackiego trwa hydrologiczny stan zagrożenia związany z drastycznie obniżonym poziomem wód w rzekach. Ostrzeżenia, które wydało Podkarpackie Centrum Zarządzania Kryzysowego (na podstawie danych Państwowej Służby Hydrologiczno-Meteorologicznej), obejmują m.in. zlewnie Wisły, Łęgu oraz Sanu. Sytuacja jest na tyle poważna, że zagrożenie suszą hydrologiczną utrzymuje się nieprzerwanie od środy, 25 czerwca, a ryzyko jej dalszego trwania wynosi 100%.
Trzy aktywne ostrzeżenia – sytuacja bez zmian
W regionie obowiązują obecnie trzy ostrzeżenia hydrologiczne:
- Ostrzeżenie nr 121 (od 25.06.2025) – dotyczy zlewni Łęgu i przyrzecza Wisły na terenie województwa podkarpackiego.
- Ostrzeżenie nr 122 (od 26.06.2025) – obejmuje m.in. zlewnię Wieprza, Bystrzycy, Wyżnicy oraz przyrzecze Wisły, rozciągające się również na województwo podkarpackie.
- Ostrzeżenie nr 128 (od 27.06.2025) – obowiązuje dla zlewni Sanu od ujścia Wiaru aż do ujścia rzeki, w tym również na obszarze Podkarpacia.
We wszystkich przypadkach odnotowuje się stałe przepływy wód poniżej tzw. SNQ, czyli średniego niskiego przepływu, który jest wskaźnikiem naturalnie występujących, najniższych wartości przepływu w danym okresie. Taka sytuacja utrzymuje się już od wielu dni, a prognozy nie wskazują na znaczącą poprawę.
Co oznacza susza hydrologiczna?
Susza hydrologiczna to poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego, rolnictwa, gospodarki wodnej oraz codziennego życia mieszkańców. Oznacza ona długotrwały spadek poziomu wód w rzekach, jeziorach i zbiornikach wodnych, który negatywnie wpływa na jakość wody, ekosystemy i możliwości jej wykorzystania w gospodarstwach domowych i rolnictwie.Ostrzeżenia są wydawane w momencie, gdy przepływy wody na wybranych, reprezentatywnych stacjach wodowskazowych utrzymują się poniżej SNQ przez co najmniej 10 dni.
Alert nadal obowiązuje – apel o racjonalne korzystanie z wody
Ostrzeżenie hydrologiczne na Podkarpaciu obowiązuje do odwołania, co oznacza, że sytuacja może potrwać jeszcze wiele dni, a nawet tygodni – w zależności od warunków pogodowych. Władze apelują o racjonalne i oszczędne gospodarowanie wodą, zwłaszcza w zakresie podlewania ogrodów, napełniania basenów czy poboru wody do celów gospodarczych.Zagrożenie hydrologiczne może także skutkować ograniczeniem dostaw wody lub wprowadzeniem lokalnych restrykcji, jeśli sytuacja ulegnie pogorszeniu.
Podsumowując, ostrzeżenia dotyczące suszy hydrologicznej dla województwa podkarpackiego obowiązują nieprzerwanie od końca czerwca i nadal są aktywne. Z uwagi na utrzymujące się niskie przepływy wody, apeluje się do mieszkańców i instytucji o ostrożność, odpowiedzialność i bieżące śledzenie komunikatów służb hydrologicznych. W trosce o zasoby wodne – liczy się każda kropla.
Komentarze (0)