reklama
reklama

Z Ustrzyk Dolnych na Słowację. Trwa realizacja wakacyjnych połączeń kolejowych

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Dorota Krynicka

Z Ustrzyk Dolnych na Słowację. Trwa realizacja wakacyjnych połączeń kolejowych - Zdjęcie główne

Pociąg na stacji Komańcza Letnisko | foto Dorota Krynicka

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PODKARPACIEW tym sezonie, po raz trzeci, uruchomiono weekendowe połączenia kolejowe między Ustrzykami Dolnymi a Sanokiem. Kursy odbywają się w soboty i niedziele, dwa razy dziennie. Dodatkową atrakcją dla podróżnych jest możliwość dojazdu do Medzilaborców na Słowacji. Jak się dowiadujemy, pasażerowie chętnie korzystają z tej oferty.
reklama

Artykuł pochodzi z portalu wbieszczady.pl, który jest jednym z bliźniaczych portali grupy AWR Korso. Jeśli interesujesz się pięknem Bieszczad, bogactwem przyrody i fascynującą historią tego regionu, to miejsce stworzone jest właśnie dla Ciebie.

Zgodnie z aktualnym rozkładem jazdy, w każdy weekend do 1 września włącznie kursują pociągi z Sanoka do Ustrzyk Dolnych i z powrotem. Ze stacji początkowej pociągi odjeżdżają o godzinie 06:29 i 19:18, natomiast z Ustrzyk Dolnych wyruszają o 07:55 i 20:41.

Przejazd między tymi miastami powiatowymi trwa średnio 1 godzinę i 10 minut. Dodatkową atrakcją dla pasażerów jest dogodna przesiadka na pociąg transgraniczny do słowackich Medzilaborec. Po dotarciu do Zagórza pasażerowie przesiadają się do drugiego pociągu, którym kontynuują podróż.

reklama

Ustrzyki Dolne - Medzilaborce - Ustrzyki Dolne - rozkład jazdy pociągów

  • Ustrzyki Dolne 07:55 – Zagórz 08:48
  • Zagórz 08:54 – Medzilaborce 10:24
  • Medzilaborce 18:05 – Zagórz 19:32
  • Zagórz 19:38 – Ustrzyki Dolne 20:32
 

Trasa z Ustrzyk Dolnych do Medzilaborec, włącznie z przesiadką w Zagórzu, trwa 2 godziny i 29 minut. W tym czasie pociąg zatrzymuje się na następujących stacjach: Ustjanowa, Olszanica, Uherce, Uherce Tunel, Jankowce, Lesko Łukawica, Załuż, Zagórz, Tarnawa Dolna, Czaszyn, Morochów, Mokre Małopolskie, Wysoczany, Szczawne Kulaszne, Rzepedź, Komańcza Letnisko, Komańcza, Nowy Łupków, Łupków i Medzilaborce Mesto.

reklama

Medzilaborce - co można zwiedzić?

Miasto Medzilaborce, położone w północno-wschodniej Słowacji, mimo swoich niewielkich rozmiarów, oferuje wiele atrakcji turystycznych. Jednym z najważniejszych punktów jest pierwsze w Europie muzeum Andy'ego Warhola, uznawanego za "króla" pop-artu. Miasto, liczące 6 700 mieszkańców, znajduje się w malowniczym otoczeniu Pogórza Laboreckiego, w dorzeczu rzek Laborec i Vydraňka, na wysokości 326 m n.p.m. Naturalne warunki sprzyjają turystyce, cykloturystyce oraz sportom zimowym, takim jak biegi narciarskie i narciarstwo zjazdowe. Medzilaborce pełnią rolę administracyjnego, kulturalnego, rekreacyjnego i sportowego centrum powiatu wchodzącego w skład Województwa Preszowskiego. Znaczną część mieszkańców stanowią Rusini i Ukraińcy, a co roku w czerwcu odbywa się tu Festiwal Kultury i Sportu. Pierwsza wzmianka o Medzilaborcach pochodzi z 1543 roku. W mieście znajduje się wiele zabytków, w tym:

reklama

  • Muzeum Andy'ego Warhola z posągiem-fontanną artysty przed budynkiem.
  • Świątynia św. Ducha, prawosławny kościół z 1949 roku w stylu staroruskim.
  • Kościół św. Bazylego Wielkiego, greckokatolicka cerkiew z końca XVII wieku w stylu klasycystycznym.
  • Pomnik Czeskiej Drużyny z I wojny światowej.
  • Pomniki upamiętniające żołnierzy poległych w I i II wojnie światowej.
 

Medzilaborce nie muszą być jednak stacją docelową, ponieważ istnieje możliwość dojazdu do miasta Humenné. Pociąg słowackiego przewoźnika wyjeżdża ze stacji Medzilaborce mesto o godzinie 12:05 i dociera do Humennégo godzinę później.

reklama

Pociąg do kultury

Jadąc weekendowym kursem na trasie Rzeszów – Sanok – Medzilaborce (Słowacja) i z powrotem, każdy pasażer bierze udział w projekcie „Pociąg do kultury”. Inicjatywa ta umożliwia pasażerom darmowe zwiedzanie muzeów, w tym Muzeum Historycznego w Sanoku. Aby skorzystać z tej oferty, pasażerowie mogą udać się do muzeum w ciągu trzech dni od daty przejazdu, okazując bilet, który uprawnia ich do bezpłatnego wejścia.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu wbieszczady.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama