Artykuł pochodzi z portalu wbieszczady.pl, który jest jednym z bliźniaczych portali grupy AWR Korso. Jeśli interesujesz się pięknem Bieszczad, bogactwem przyrody i fascynującą historią tego regionu, to miejsce stworzone jest właśnie dla Ciebie.
Werlas to jedna z wielu turystycznych miejscowości na terenie gminy Solina. Goście z całej Polski odwiedzają chętnie to miejsce, głównie ze względu na rozwiniętą bazę noclegową, odległość do górskich szlaków, niesamowite widoki na Jezioro Solińskie, pobliskie wzgórza, a w dalszej perspektywie na bieszczadzkie szczyty. Werlas położony jest na półwyspie o tej samej nazwie, u krańca którego łączą się dwie główne rzeki tworzące zalew: San i Solinka.
W okolicach kościoła pw. Błogosławionego Achillesa Puchały zlokalizowany jest doskonały punkt do obserwacji. Zobaczymy z niego Jezioro Solińskie, największą w Polsce zaporę wodną, Polańczyk, Solinę, a w dalszej perspektywie nawet szybowisko w Bezmiechowej Górnej.
Fot. Dorota Krynicka
Werlas na kartach historii
Werlas był dawniej przysiółkiem Soliny. Jeszcze przed II wojną światową znajdowało się tam zaledwie kilkanaście domów zamieszkiwanych przez szlachtę zagrodową o nazwisku Koncewicz. W 1968 roku obszar tej wsi został zalany przez nowo utworzony Zalew Soliński, a mieszkańców Soliny przeniesiono do sąsiednich miejscowości. Werlas to jedyna część dawnej Soliny, która nie znalazła się pod wodą.
Miejsce, gdzie ostatnie lata spędził perkusista Dżemu
Fot. Robert Mach
Werlas to również miejscowość kojarzona z Michałem „Gierem” Giercuszkiewiczem, byłym perkusistą Dżemu, który właśnie w tym miejscu spędził ostatnie lata swojego życia. Bieszczady były dla niego odwykową ostoją. Najpierw zamieszkał na Wyspie Skalistej na Jeziorze Solińskim. Rok później przeniósł się do zbudowanej przez siebie tratwie zacumowanej kilkanaście metrów od brzegu w Zatoce Teleśnickiej. Później tak się ułożyło, że zamieszkał w Werlasie, również na tratwie, ale trochę nowocześniejszej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.