Przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu obejmują dużą i zróżnicowaną grupę przestępstw oraz zdarzeń, w których prawo karne chroni życie i zdrowie człowieka. W pierwszej kolejności wskazać zatem należy na zbrodnię zabójstwa, a także występki ciężkiego oraz średniego uszczerbku na zdrowiu. Uszczerbek lekki, tzn. trwający poniżej 7 dni, także jest przestępstwem, jednakże ściganym wyłącznie z oskarżenia prywatnego. Do drugiej grupy przestępstw zaliczyć należy przestępstwa związane z bójką, pobiciem oraz użyciem niebezpiecznego narzędzia w trakcie bójki. Do trzeciej grupy należą przestępstwa związane z przerywaniem ciąży oraz okresem połogu. Pozostałe przestępstwa z tej kategorii, to przestępstwa związane z nieudzieleniem pomocy, namawianiem do samobójstwa oraz narażeniem na niebezpieczeństwo utraty życia oraz ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.
Kodeks karny opisuje następujące przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu:
- Zabójstwo (Art. 148)
- Dzieciobójstwo (Art. 149)
- Zabójstwo eutanatyczne (Art. 150)
- Namowa i pomoc do samobójstwa (Art. 151)
- Przerwanie ciąży za zgodą kobiety (Art. 152)
- Przerwanie ciąży bez zgody (Art. 153)
- Śmierć kobiety ciężarnej jako następstwo aborcji (Art. 154)
- Nieumyślne spowodowanie śmierci (Art. 155)
- Ciężki uszczerbek na zdrowiu (Art. 156)
- Średni i lekki uszczerbek na zdrowiu (Art. 157)
- Uszkodzenie prenatalne (Art. 157a)
- Bójka i pobicie (Art. 158)
- Użycie w bójce i pobiciu niebezpiecznych przedmiotów (Art. 159)
- Narażenie na niebezpieczeństwo (Art. 160)
- Narażenie na zarażenie (Art. 161)
- Nieudzielenie pomocy (Art. 162)
Ranking powstał na podstawie danych o wykrywalności takich przestępstw opublikowany przez portal polskawliczbach.pl. Szczegóły w naszej galerii.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.