reklama
reklama

Reaktor jądrowy powstanie nad Jeziorem Tarnobrzeskim? Wskazano lokalizację

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Orlen

Reaktor jądrowy powstanie nad Jeziorem Tarnobrzeskim? Wskazano lokalizację - Zdjęcie główne

Mały reaktor jądrowy. | foto Orlen

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PODKARPACIEKilka miesięcy temu pojawiła się informacja o miejscach, gdzie mogą powstać małe reaktory modułowe SMR. Na północy Podkarpacia wstępnie wskazano dwie lokalizacje - Stalową Wolę oraz Tarnobrzeg. Ta druga opcja miała być realna po wcześniejszych badaniach. Czy nad Jeziorem Tarnobrzeskim powstanie mały reaktor jądrowy?
reklama

Jak informuje portal korso24.pl Orlen Synthos Green Energy, spółka kontrolowana przez Orlen i Synthos z portfela miliardera Michała Sołowowa, w kwietniu 2023 roku przedstawiła założenia inwestycji w małe reaktory jądrowe (SMR).

- Grupa Orlen planuje wdrożenie technologii BWRX-300 opracowanej przez GE Hitachi. Technologia ta znajduje się w kręgu zainteresowań blisko 30 krajów w tym USA, Kanady, Czech, Szwecji, Estonii i Polski. Najbardziej zaawansowane prace prowadzone są w Kanadzie, gdzie pierwszy reaktor BWRX-300 zostanie uruchomiony w 2028 roku, w elektrowni jądrowej Darlington, położonej około 50 km od centrum Toronto. Modułowe reaktory jądrowe spełniają tak samo restrykcyjne wymagania, jak te stosowane dla dużych elektrowni jądrowych

reklama

- informuje Orlen.

Reaktor SMR jest umieszczany około 30 m pod ziemią w szczelnym zbiorniku z wodą, która go chłodzi. Dzięki temu potrzebuje niewielkiej strefy bezpieczeństwa – ok. 300/400 m – bez ingerencji w pobliskie budynki czy instalacje.

- Takie rozwiązania umożliwiają bezpieczniejszą eksploatację i łatwiejsze znajdowanie lokalizacji dla reaktorów. Modułowe reaktory jądrowe posiadają pasywne mechanizmy bezpieczeństwa, których działanie jest gwarantowane przez prawa przyrody (np. grawitacji). Nie wymagają one aktywnej interwencji operatora, działając nawet w przypadku braku zasilania elektrycznego. Reaktor BWRX-300 przy jakichkolwiek problemach wyłączy się samoczynnie – po takim wyłączeniu może bezpiecznie trwać przez wiele dni bez interwencji człowieka. BWRX-300 zajmie zaledwie 10 procent powierzchni dużej elektrowni atomowej. Cała instalacja z reaktorem w całości mieści się na terenie o wymiarach 260 x 332 m. Blok energetyczny zajmuje obszar o wymiarach boiska piłkarskiego

reklama

- czytamy w materiał Orlen.

 

 

Wstępne lokalizacje SMR-ów to: Włocławek, Ostrołęka, Stawy Monowskie, Kraków — Nowa Huta, Dąbrowa Górnicza, Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna - Stalowa Wola/Tarnobrzeg oraz Warszawa. Kilka miesięcy później na forum tarnobrzeg.info pojawiła się grafika z oficjalnego dokumentu Orlen. Tam mamy dwie lokalizacje na północy Podkarpacia: Stalową Wolę oraz Tarnobrzeg.

 

 

Jeszcze w kwietniu 2023 roku Orlen wskazywał, że lokalizacja w Tarnobrzegu jest możliwa, ale po wcześniejszych badaniach. Na grafice widzimy, że chodzi o teren w pobliżu wyspy, czyli w odległości około 2 kilometrów do miejskiej plaży.

reklama

Zapytaliśmy Biuro Prasowe PKN Orlen, ile prawdy jest w tym, że reaktor powstanie także w Tarnobrzegu, a także tarnobrzeski samorząd, na jakim etapie są rozmowy z tym koncernem. O tym, jakie informacje zostały nam udzielone, przeczytasz TUTAJ.

 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu korso24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama