Jak informuje portal korso24.pl Orlen Synthos Green Energy, spółka kontrolowana przez Orlen i Synthos z portfela miliardera Michała Sołowowa, w kwietniu 2023 roku przedstawiła założenia inwestycji w małe reaktory jądrowe (SMR).
- Grupa Orlen planuje wdrożenie technologii BWRX-300 opracowanej przez GE Hitachi. Technologia ta znajduje się w kręgu zainteresowań blisko 30 krajów w tym USA, Kanady, Czech, Szwecji, Estonii i Polski. Najbardziej zaawansowane prace prowadzone są w Kanadzie, gdzie pierwszy reaktor BWRX-300 zostanie uruchomiony w 2028 roku, w elektrowni jądrowej Darlington, położonej około 50 km od centrum Toronto. Modułowe reaktory jądrowe spełniają tak samo restrykcyjne wymagania, jak te stosowane dla dużych elektrowni jądrowych
- informuje Orlen.
Reaktor SMR jest umieszczany około 30 m pod ziemią w szczelnym zbiorniku z wodą, która go chłodzi. Dzięki temu potrzebuje niewielkiej strefy bezpieczeństwa – ok. 300/400 m – bez ingerencji w pobliskie budynki czy instalacje.
- Takie rozwiązania umożliwiają bezpieczniejszą eksploatację i łatwiejsze znajdowanie lokalizacji dla reaktorów. Modułowe reaktory jądrowe posiadają pasywne mechanizmy bezpieczeństwa, których działanie jest gwarantowane przez prawa przyrody (np. grawitacji). Nie wymagają one aktywnej interwencji operatora, działając nawet w przypadku braku zasilania elektrycznego. Reaktor BWRX-300 przy jakichkolwiek problemach wyłączy się samoczynnie – po takim wyłączeniu może bezpiecznie trwać przez wiele dni bez interwencji człowieka. BWRX-300 zajmie zaledwie 10 procent powierzchni dużej elektrowni atomowej. Cała instalacja z reaktorem w całości mieści się na terenie o wymiarach 260 x 332 m. Blok energetyczny zajmuje obszar o wymiarach boiska piłkarskiego
- czytamy w materiał Orlen.
Wstępne lokalizacje SMR-ów to: Włocławek, Ostrołęka, Stawy Monowskie, Kraków — Nowa Huta, Dąbrowa Górnicza, Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna - Stalowa Wola/Tarnobrzeg oraz Warszawa. Kilka miesięcy później na forum tarnobrzeg.info pojawiła się grafika z oficjalnego dokumentu Orlen. Tam mamy dwie lokalizacje na północy Podkarpacia: Stalową Wolę oraz Tarnobrzeg.
Jeszcze w kwietniu 2023 roku Orlen wskazywał, że lokalizacja w Tarnobrzegu jest możliwa, ale po wcześniejszych badaniach. Na grafice widzimy, że chodzi o teren w pobliżu wyspy, czyli w odległości około 2 kilometrów do miejskiej plaży.
Zapytaliśmy Biuro Prasowe PKN Orlen, ile prawdy jest w tym, że reaktor powstanie także w Tarnobrzegu, a także tarnobrzeski samorząd, na jakim etapie są rozmowy z tym koncernem. O tym, jakie informacje zostały nam udzielone, przeczytasz TUTAJ.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.