Reklama

Ksiądz Sebastian Picur z Archidiecezji Przemyskiej o Janie Pawle II. "Czy papież miał prawo popełniać błędy?" [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PODKARPACIE ​Karol Wojtyła zanim jeszcze został papieżem Janem Pawłem II miał wiedzieć o nadużyciach seksualnych księży i ukrywać je - wynika z reportażu "Franciszkańska 3", wyemitowanego w telewizji TVN24. Na TikTiko krótki filmik w tej sprawie nagrał podkarpacki ksiądz Sebastian Picur.

Ksiądz Sebastian Picur z Archidiecezji Przemyskiej jest aktywny w Internecie. Jego kanał na TikToku obserwuje już ponad 645 tysięcy użytkowników tego serwisu. Duchowny często nagrywa filmiki w których komentuje ważne sprawy dla Kościoła katolickiego. Tak też stało się po dokumencie "Franciszkańska 3" z którego wynika, że kardynał Karol Wojtyła wiedział o nadużyciach seksualnych duchownych

"Franciszkańska 3" to reportaż z cyklu "Bielmo", w którym reporter TVN24 Marcin Gutowski próbuje odpowiedzieć na pytanie, co papież Jan Paweł II wiedział na temat pedofilii w Kościele. W nim pojawiają się nazwiska czterech polskich duchownych, którzy mieli dopuszczać się molestowania dzieci i kleryków. 

Według relacji ówczesny metropolita krakowski, kardynał Karol Wojtyła miał osobiście podjąć decyzję w sprawie wyciszenia sprawy z księdzem Eugeniuszem Surgentem, który przez kilkadziesiąt lat molestował dzieci w parafiach w Małopolsce i na Pomorzu. Wojtyła miał prosić, "żeby tego nigdzie nie zgłaszać" i pytał, czy można sprawę "uciszyć".

Kolejną przytaczaną sprawą jest historia księdza archidiecezji krakowskiej Józefa Loranca, który uczył religii we wsi Mutne w województwie małopolskim. Wykorzystywał tam uczennice szkoły podstawowej. Wojtyła odwołał go z parafii i duchowny został skazany na dwa lata więzienia. Wyszedł po roku. W archiwach Instytutu Pamięci Narodowej znajduje się list, w którym Wojtyła napisał do Loranca, że skoro duchowny został ukarany przez władze świeckie, to Trybunał Metropolitalny powstrzymał się od wymierzenia kary na gruncie prawa kanonicznego.

Arcybiskup

Natychmiast w sieci pojawiło się mnóstwo komentarzy. Z jednej strony są osoby atakujące Jana Pawła II, a z drugiej strony mamy obrońców. Jest nim arcybiskup metropolita krakowski Marek Jędraszewski: - Niszczy się go. Jego, obrońcę człowieka, obrońcę małżeństwa i rodziny, wini się za to, że tolerował rzeczywiście odrażające zło, jakie przeniknęło do życia Kościoła, ale wiemy dokładnie, że jest to zło, które w dużo większym stopniu stało się nawet zachwalane i swoistą ideologią w innych środowiskach Próbuje się go odrzeć z czci i szacunku. Jego głos jest ciągle głosem sprzeciwu, dlatego trzeba go zniszczyć. Trzeba osłabić jego autorytet. Trzeba wyszydzić jego święte imię. Trzeba wyrywać je z naszych serc.

Ksiądz broni

Już po opublikowaniu tego reportażu na pytanie jednego z internautów odpowiedział właśnie ksiądz Sebastian Picur. "Jakie jest zdanie księdza na temat ostatniego zamieszania wokół Jana Pawła?". Duchowny wskazuje, że papież był tylko czlowiekiem i miał prawo popełniać błędy. Co jest jeszcze ważne przy tej ocenie? Obejrzyj film i zajrzyj do naszej galerii.

Artykuł pochodzi z portalu korso24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy