Zespół Ludowy „Cmolasianie” powstał w 2002 roku na zebraniu Koła Gospodyń Wiejskich w Cmolasie. Głównymi inicjatorkami powstania zespołu były panie: Maria Rzeszutek, Danuta Zuba oraz Kazimiera Zagroba.
- Celem utworzenia zespołu było odtworzenie dawnych zwyczajów i obrzędów, jakie niegdyś towarzyszyły mieszkańcom Cmolasu. Tuż po stworzeniu zespołu, jego założycielki opracowały scenariusz do przedstawienia pt. „Wesele Cmolaskie”, które jeszcze w tym samym roku zostało zaprezentowane podczas uroczystych obchodów Dnia Matki w tutejszym Publicznym Gimnazjum. Tradycyjne stroje, charakterystyczne dla dawnych mieszkańców regionu zakupił Urząd Gminy w Cmolasie
- czytamy na stronie internetowej SOK w Cmolasie.
Okres działalności artystycznej Zespołu był bardzo bogaty w wydarzenia związane z kultywowaniem kultury własnego regionu. Już od samego początku Zespół działał prężnie, opracowując coraz to nowe scenariusze widowisk obrzędowych, przygotowując bogaty repertuar muzyczny, początkowo przy akompaniamencie znanego skrzypka Władysława Pogody, a później nie mniej znanego akordeonisty Jarosława Mazura.
Owocami lat wytężonej pracy są pieśni oraz przedstawienia obrzędowe związane z tradycją obchodzenia: Świąt Wielkanocnych, Chrzcin, Wesela, Andrzejek oraz Świąt Bożego Narodzenia. Poszukiwania, opracowania i odtworzenia oryginalnych pieśni i tradycyjnych zwyczajów, znalazły wyraz w prezentacjach wykonywanych przez Zespół Ludowy „Cmolasianie”. Przygotowania Zespołu do udziału w konkursach oraz różnorodnych imprezach kulturalnych zaowocował bardzo bogatym repertuarem, na który składają się: kolędy, przyśpiewki ludowe i piosenki biesiadne. W swoim repertuarze Zespół ma także widowiska obrzędowe "Jasełka", "Chrzciny", "Zoloty", "Śniadanie Wielkanocne", "Wieczór Andrzejkowy", a także "Wesele Cmolaskie", które po latach Zespół postanowił odtworzyć na planie filmowym.
- Artystycznych inspiracji nie brakowało Zespołowi przygotowując okolicznościowe występy, nierzadko przepełnione humorem, wśród których znalazły się skecze: "Skecz unijny", "Wiejska kobieta", "Robol", "Aerobik", "Rachunek sumienia", czy "Sanatorium".
- piszą pracownicy Samorządowego Ośrodka Kultury w Cmolasie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.