Reklama

Zespół Cmolasianie obchodził swoje 20-lecie. Zobacz zdjęcia z uroczystości [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

GALERIA Dziś (niedziela, 28 sierpnia) w Samorządowym Ośrodku Kultury w Cmolasie odbyła się uroczystość z okazji 20-lecia Zespołu Cmolasianie.

Zespół Ludowy „Cmolasianie” powstał w 2002 roku na zebraniu Koła Gospodyń Wiejskich w Cmolasie. Głównymi inicjatorkami powstania zespołu były panie: Maria Rzeszutek, Danuta Zuba oraz Kazimiera Zagroba.

- Celem utworzenia zespołu było odtworzenie dawnych zwyczajów i obrzędów, jakie niegdyś towarzyszyły mieszkańcom Cmolasu. Tuż po stworzeniu zespołu, jego założycielki opracowały scenariusz do przedstawienia pt. „Wesele Cmolaskie”, które jeszcze w tym samym roku zostało zaprezentowane podczas uroczystych obchodów Dnia Matki w tutejszym Publicznym Gimnazjum. Tradycyjne stroje, charakterystyczne dla dawnych mieszkańców regionu zakupił Urząd Gminy w Cmolasie 

- czytamy na stronie internetowej SOK w Cmolasie. 

Okres działalności artystycznej Zespołu był bardzo bogaty w wydarzenia związane z kultywowaniem kultury własnego regionu. Już od samego początku Zespół działał prężnie, opracowując coraz to nowe scenariusze widowisk obrzędowych, przygotowując bogaty repertuar muzyczny, początkowo przy akompaniamencie znanego skrzypka Władysława Pogody, a później nie mniej znanego akordeonisty Jarosława Mazura.

Owocami lat wytężonej pracy są pieśni oraz przedstawienia obrzędowe związane z tradycją obchodzenia: Świąt Wielkanocnych, Chrzcin, Wesela, Andrzejek oraz Świąt Bożego Narodzenia. Poszukiwania, opracowania i odtworzenia oryginalnych pieśni i tradycyjnych zwyczajów, znalazły wyraz w prezentacjach wykonywanych przez Zespół Ludowy „Cmolasianie”. Przygotowania Zespołu do udziału w konkursach oraz różnorodnych imprezach kulturalnych zaowocował bardzo bogatym repertuarem, na który składają się: kolędy, przyśpiewki ludowe  i piosenki biesiadne. W swoim repertuarze Zespół ma także widowiska obrzędowe "Jasełka", "Chrzciny", "Zoloty", "Śniadanie Wielkanocne", "Wieczór Andrzejkowy", a także "Wesele Cmolaskie", które po latach Zespół postanowił odtworzyć na planie filmowym.

- Artystycznych inspiracji nie brakowało Zespołowi przygotowując okolicznościowe występy, nierzadko przepełnione humorem, wśród których znalazły się skecze: "Skecz unijny", "Wiejska kobieta", "Robol", "Aerobik", "Rachunek sumienia", czy "Sanatorium".

- piszą pracownicy Samorządowego Ośrodka Kultury w Cmolasie. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy