Reklama

Wielkie uroczystości w Ostrowach Tuszowskich. Szkoła ma nowego patrona [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wielkie uroczystości w Ostrowach Tuszowskich. Szkoła ma nowego patrona [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
61
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
GALERIA W Ostrowach Tuszowskich odbyły się doniosłe uroczystości, podczas których Szkole Podstawowej nadano imię jednej z najważniejszych postaci w historii Polski - Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z tej okazji na budynku szkoły odsłonięto pamiątkową tablicę oraz powstał drugi w powiecie kolbuszowskim mural, na którym dumnie prezentuje się wizerunek patrona szkoły.

W piątek (12 maja) w Ostrowach Tuszowskich odbyły się uroczystości nadania Szkole Podstawowej imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego. W trakcie uroczystości odsłonięto również pamiątkową tablicę poświęconą patronowi szkoły oraz powstał drugi w powiecie kolbuszowskim mural, na którym widnieje postać Marszałka.

 

Dzień ten celebrowała młodzież szkolna, pedagodzy oraz pracownicy szkoły. Na uroczystości przybyli także lokalni samorządowcy, przedstawiciele instytucji i organizacji, Związek Piłsudczyków RP i Związek Strzelecki "Strzelec" Józefa Piłsudskiego. 

Początek uroczystości rozpoczął się mszą św. Następnie pochód na czele z orkiestrą przemaszerował na szkolny plac, gdzie odbyło się nadanie szkole imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz odsłonięcie pamiątkowej tablicy.

- Nadanie Szkole Podstawowej imienia marszałka Józefa Piłsudskiego nie jest przypadkowe, gdyż marszałek Józef Piłsudski był wybitnym Polakiem, znanym w kraju i za granicą. W latach trzydziestych XX wieku szkoła powszechna w Ostrowach Tuszowskich nosiła imię Józefa Piłsudskiego

- mówił Eugeniusz Galek, wójt gminy Cmolas. Ten fakt potwierdza świadectwo szkolne, które dostarczono do placówki. Włodarz w trakcie swojego wystąpienia dodał, że współcześnie bardzo potrzeba dla młodych pokoleń czytelnych autorytetów osób, które mimo własnych słabości wytrwale dążyły do zaplanowanych celów i potrafiły podporządkować swoje życie, ponadczasowym, społecznym ideałom jakimi są: wolność, niepodległość, suwerenność, honor, wierność Ojczyźnie. Taką osobą był marszałek Józef Piłsudski. 

- W czasie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej nazwisko Piłsudskiego, jako osoby symbolizującej odzyskanie niepodległości przez Polskę, musiało zniknąć z kart historii i dokumentów szkolnych, jednak przetrwało w świadomości kolejnych pokoleń jako symbol siły i odrodzenia narodu polskiego. Wszelkie represje tylko wzmacniały patriotyczny przekaz pokoleniowy

- mówiła Danuta Gacek, dyrektor Szkoły Podstawowej w Ostrowach Tuszowskich.  

Mural z wizerunkiem marszałka będzie nie tylko piękną dekoracją szkoły, ale również przypominać będzie uczniom o ważnych momentach w historii Polski. Marszałek Józef Piłsudski był wybitnym politykiem i wojskowym, który odegrał kluczową rolę w tworzeniu niepodległej Polski oraz w ochronie granic państwa przed wrogami. Nadanie imienia Marszałka szkole w Ostrowach Tuszowskich to ważne wydarzenie, które przypomina nam o naszych historycznych korzeniach i o potrzebie pielęgnowania patriotyzmu wśród młodego pokolenia.

 

 

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy