Pierwszy dzień wizyty w naszej szkole parterów z Chorwacji, Francji i Portugalii rozpoczął się od wspólnych warsztatów dotyczących kuchni lasowiackiej. Uczniowie z Weryni uczyli swoich europejskich kolegów sporządzania różnych rodzajów pierogów oraz prozaików.
- Naszym głównym celem było rozwijanie pomysłowości uczniów, kultywowanie tradycji kulinarnych naszego regionu, rozwijanie i prezentacja umiejętności kluczowych przydatnych w pracy zawodowej
- mówią nauczyciele z ZSA-E w Weryni. Uczniowie wymienili się przepisami, ale i doświadczeniem. Zdobywali nowe doświadczenia zawodowe związane z gastronomią i nauką języków obcych. Przybyli goście zapoznali się z kulturą i zwyczajami żywieniowymi Lasowiaków.
- Mamy nadzieję, że nasze potrawy przypadły do gustu naszym partnerom
- zaznaczają uczniowie. Wczoraj (27 września) po raz pierwszy w Kolbuszowej odbyło się uliczne gotowanie. Każda ze szkół przygotowywała tradycyjne potrawy z kuchni chorwackiej, francuskiej, polskiej i portugalskiej. Relacja z wczorajszego wydarzenia poniżej:
- Sądząc po zainteresowaniu mieszkańców, potrawy były wyśmienite, ponieważ znikały tak szybko jak się tylko pojawiły. Każdy z nas zdobył nowe umiejętności praktyczne i językowe. Uczniowie z Chorwacji wraz ze swoim nauczycielem przygotowali placki chorwackie. Uczestnicy z Portugalii przygotowali Bifanę, a z Francji wykonali wrapy z puree dyniowym i warzywami
- relacjonują organizatorzy street foodu. Kuchnia polska również zaskoczyła wszystkich molekularnymi lodami z ciekłym azotem, plackami pszennymi z pastą warzywną, pierogami ruskimi, proziakami i koktajlami owocowymi pełnych witamin oraz grillowanym krokodylem z musem śliwkowym.
- W gotowaniu nie chodzi tylko o poprawnie wykonanie potrawy z podanej receptury, ważne jest, aby odpowiednio łączyć ze sobą smaki i komponować nowe warianty. Wspólne gotowanie naszych uczniów i zaproszonych gości pozwoliło poznać kuchnie różnych państw świata w jednym miejscu. W czasie takich wydarzeń prezentujemy esencje smaku, kunszt sztuki kulinarnej i umiejętność współpracy międzynarodowej w tworzeniu kultury kulinarnej. Obecnie wszyscy doceniamy świeże i najlepszej jakości produkty, ponieważ jesteśmy świadomi jak ważne jest to, co spożywamy. Przygotowywanie jedzenia z prostych składników i wysokiej jakości produktów, jest cenione przez mieszkańców oraz turystów, ponieważ jest zdrowe i smaczne. Największym zaskoczeniem dla mieszkańców było mięso z krokodyla
- podsumowali nauczyciele z ZSA-E w Weryni. Po południu uczestnicy projektu wspólnie uczestniczyli w uroczystej kolacji w szkole w Weryni. Była to doskonała okazja do wymiany doświadczeń w szeroko pojętej gastronomii.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.