Reklama

Szkoła w Kupnie na archiwalnych czarno-białych fotografiach z lat 50. i 70. XX wieku. Tak niegdyś wyglądały klasowe zdjęcia [GALERIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

GALERIA Szkoła Podstawowa w Kupnie ma w swoich zbiorach mnóstwo archiwalnych fotografii. Najstarsze z nich sięgają lat 50. XX wieku. Najwięcej jest natomiast tych z lat 70. Zobacz w retro galerii, jak wyglądały wówczas zdjęcia klasowe i wycieczki.

Najstarsze zdjęcia pochodzące z archiwum Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kupnie przenoszą nas do lat 50. XX wieku. Dyrektorem placówki był wówczas Wojciech Mruczek. Zaraz po nim, w latach 70., stanowisko przejął Stanisław Antos. To właśnie z tych lat zachowało się najwięcej retro fotografii.

Masę zdjęć robiono przed budynkiem starej szkoły. Dawniej zajęcia odbywały się m.in. w ówczesnym domu ludowym (aktualnie Dom Strażaka) czy w dzisiejszej bibliotece. Obecna dyrektor Elżbieta Chmielowiec wspominała również, że część zdjęć została wykonana podczas zawodów piłkarskich. Te zazwyczaj były rozgrywane z drużynami klasowymi z Widełki czy Kolbuszowej Górnej na boisku trawiastym nieopodal szkoły, po drugiej stronie ulicy.

Dopiero 1 września 1997 roku oddano do użytku pierwszych 5 sal lekcyjnych w nowym budynku (I segment), a 3 lata później kolejne 4 sale, kuchnię i stołówkę. W 2001 roku wykończono salę gimnastyczną, rekreacyjną i pracownię komputerową. - Wspominam te lata bardzo dobrze. Człowiek był młody, wszystkim się cieszył, mimo że warunki były trudne i żyło się biednie - mówiła szefowa placówki.

O nauce w zimowych kurtkach i skróconych lekcjach na dwie zmiany opowiedziała nam kilkanaście dni temu Elżbieta Chmielowiec, która pamięta tamte czasy. Pisaliśmy o tym w artykule: Wspomnień czar. Szkoła Podstawowa w Kupnie na retro fotografiach z lat 90. Zdjęcia klasowe, wycieczki, pierwsze festiwale w nowym budynku i dawne gimnazjum [ZDJĘCIA]

Elżbieta Chmielowiec pracuje w kupieńskiej szkole od 1988 roku. W tym roku minęło 25 lat od pierwszego szkolnego dzwonka. - Ja wracam do tamtych lat z sentymentem i dobrymi wspomnieniami - mówiła w rozmowie z nami. Do swojej wieloletniej pracy jako pedagogo odniosła się również podczas tegorocznego Dnia Edukacji Narodowej.

- Zaczęłam pracę zaraz po studiach, tutaj w naszej szkole, jeszcze w starym budynku. Pomyślałam sobie - może z rok, dwa popracuję, a potem zobaczymy. Nauczycielem jestem 34 lata, a dyrektorem 25 lat. Pomyślicie, jak to długo. To długo, ale szybko minęło i pracowicie. Wielu życzliwych ludzi na swojej drodze spotykałam i nadal spotykam

- powiedziała w trakcie krótkiego przemówienia w październiku tego roku.

Zachęcamy do obejrzenia retro galerii zdjęć, które przenoszą nas do lat 50. i 70. XX wieku. Na fotografiach uwiecznione zostały m.in. zdjęcia klasowe uczniów i nauczycieli, uroczystości oraz wycieczki plenerowe.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy