Do mistrzów skrzypiec z naszego regionu możemy zaliczyć nie tylko wspomnianego Jana Cebulę, ale również Władysława Pogodę, Jana Marca i Bronisława Płocha. Ich unikalna muzyka warta jest kontynuacji. Niestety nie mają oni zbyt wielu uczniów, często rodzinne tradycje ludowego muzykowania na nich właśnie się kończą. Tradycyjny sposób gry, repertuar w dawnych kapelach przekazywany był przez mistrza uczniowi.
Potrzebę wsparcia ludowych twórców dostrzegło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie, ogłaszając nabór wniosków do programu ,,Dziedzictwo Kulturowe” w priorytecie ,,Kultura Ludowa i Tradycyjna. Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej złożył wniosek i otrzymał ministerialną dotację na realizację zadania ,,Jan Cebula – niezwykły muzykant z Puszczy Sandomierskiej”.
Od stycznia w każdym tygodniu w sali prób domu kultury odbywają się regularne spotkania, lekcje, podczas którym skrzypek prymista przekazuje swoją unikalną technikę gry dwójce uczniów: Barbarze Szalonej i Adamowi Draganowi. Na bieżąco sporządzana jest dokumentacja piśmienna i audiowizualna zadania, która posłuży do realizacji samouczka gry na skrzypcach z wrażliwością i specyficzną umiejętnością gry mistrza Cebuli.
Więcej w Korso nr 29/20.07.2016
Zdjęcia: Magdalena Małaczyńska