Bukowiec, położony 4 km na południe od Kolbuszowej, to urokliwa miejscowość o długiej historii. Wyodrębniona z obszaru Kolbuszowej w XVII wieku, dziś obejmuje obszar 297 ha i liczy ponad 390 mieszkańców. Wieś otacza rzeka Tuszymka, uważana za jedną z najczystszych na Podkarpaciu, co dodaje jej uroku i walorów przyrodniczych.
W XIX i na początku XX wieku Bukowiec słynął z produkcji wyrobów bednarskich, a w latach 50. XX wieku wioska stała się znana z twórczości miejscowych malarek ludowych, których dzieła można podziwiać w wielu muzeach.
- Bukowiec słynął z wyrobów bednarskich, takich jak cebrzyki, dzieże do robienia ciasta, konewki, maselniczki i beczki na zboże, kapustę i ogórki kiszone. Wyroby te były sprzedawane na jarmarkach w Kolbuszowej, Mielcu, Ropczycach czy Sędziszowie Małopolskim
- czytamy historii wsi dostępnej na stronie szkoły podstawowej w Bukowcu.
Obecnie w Bukowcu działa świetlica wiejska, szkoła podstawowa, filia biblioteki oraz remiza ochotniczej straży pożarnej. Aktywnie działa tu także Ochotnicza Straż Pożarna oraz Koło Gospodyń Wiejskich. Na terenie wsi znajduje się także zabytkowa zagroda z XIX-wieczną drewnianą stodołą oraz stajnią, wpisana do rejestru zabytków.
Bukowiec to idealne miejsce dla miłośników natury i spokoju, zachwycające swoją historią oraz malowniczym krajobrazem. Zajrzyj do naszej galerii zdjęć i zobacz ujęcia wsi.
Sołtysami od roku 1945 byli:
- Dryja Wojciech
- Blicharz Wojciech
- Draus Franciszek
- Kołacz Józef
- Preneta Jan.
- Kołacz Henryk
- Roman Blicharz
- Danuta Budzińska
- Halina Jakubczyk
- Antoni Mazan
- Regina Mazan
- Krzysztof Wojda
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.