Kilka ciekawostek o sukulentach zdradzają nam Julia Podgórska i Patrycja Galej, pierwszoklasistki z Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni (gmina Kolbuszowa).
Rośliny te są odporne na wszelkiego rodzaju zaniedbania, gdyż potrafią wytrzymać dłuższy czas bez podlewania. Grube mięsiste liście posiadają zdolność do magazynowania wody dlatego doskonale dają radę w chwilowej suszy. Już sama nazwa wiele mówi o tych roślinach, ponieważ słowo sukulent pochodzi od łacińskiego succus - co znaczy sok lub soczysty. Można o nich zapomnieć nawet na miesiąc, a nawet jeśli z tego powodu się pomarszczą, to podlane szybko odzyskają formę.
Sukulenty to duża grupa roślin, które dostosowane są do życia w warunkach z ograniczonym dostępem do wody. Duża część z nich rośnie na pustyniach, ale tak naprawdę spotykane są we wszystkich strefach klimatycznych. Czy sukulenty to kaktusy? Każdy kaktus jest sukulentem, ale nie każdy sukulent to kaktus.
- Po zakupie rośliny należy ją przesadzić. Donica, którą wybierzemy powinna posiadać odpływ. Jeśli zdarza się nam przelewać rośliny, lepiej postawić na doniczkę wykonaną z gliny, której ścianki będą pozwalały na parowanie wody
- tłumaczą Julia i Patrycja z ZSA-E w Weryni. Uczennice podkreślają, że ważna jest także gleba, która powinna być przepuszczalna, bez torfu. Można wybrać gotową mieszankę, dodając do niej piasek, żwirek i drobne kamienie.
Sukulenty należy podlewać wtedy, kiedy ziemia będzie zupełnie sucha. Można sprawdzać za pomocą drewnianego patyczka, czy faktycznie potrzebują podlewania. Pamiętajmy, że tego typu rośliny lepiej przesuszyć, niż przelać.
Sukulenty lubią stanowiska pełne słońca, ale nie wszystkim służy bezpośrednie światło, które pada przez rozgrzane okno. Dlatego warto dopasować stanowisko do potrzeb konkretnego gatunku.
Komentarze (0)